1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Türkiye, Gökkan'a 10 Bin Euro Ödeyecek

Türkiye, Gökkan'a 10 Bin Euro Ödeyecek

Türkiye, Gökkana 10 Bin Euro Ödeyecek
A+A-

Mardin'in Nusaybin ilçesi Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, Türkiye'yi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) 10 bin Euro'ya mahkum ettirdi. Başkan Gökkan, anadiliyle seçim propagandası yaptığını, Tü

Mardin'in Nusaybin ilçesi Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, Türkiye'yi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) 10 bin Euro'ya mahkum ettirdi.
Başkan Gökkan, anadiliyle seçim propagandası yaptığını, Türkiye'deki hukuk yollarının tükenmesi nedeniyle AİHM'e başvurmak zorunda kaldığını söyledi. Nusaybin Belediyesi'nde basın mensuplarına dava süreciyle ilgili bilgi veren Gökkan, davanın kendi lehinde sonuçlandığını kaydetti. Gökkan, HADEP ve DEHAP dönemlerinden itibaren aday olduğu seçimlerde Kürtçe konuştuğu için Türkiye'de kendisine çok sayıda dava açıldığı, davalar sonucunda 6 aya kadar varan hapis cezaları ile 450 bin liraya kadar para cezası aldığını bildirdi. Mahkemelerde, insanın sosyal dilini, okulda öğrenmiş, teknik bir dille duygularını ifade edemeyeceğini defalarca anlattığını kaydeden Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, 2009 yılında Nusaybin'de yaptığı seçim çalışmalarında da aynı yargılamalara maruz kaldığını ifade etti. Gökkan, "Mahkemenin anadilin yargılayamayacağı kararını vermesi benim için sevindiricidir. Üzüntülü olan yanı ise, yıllardır birlikte kardeşçe yaşama inancında olduğum Türk halkının kendi anadilini özgürce kullanırken benim dilimin bu kadar baskı altında kalmasıdır. Türkiye çok dili çok inançlı çok kültürlü bir mozaiktir. Bunun hala Türkiye'de anlaşılmamış olması ve bu davanın yurt dışına taşınarak çözülmesi üzücü bir şeydir. Diliyorum ve umuyorum ki bundan sonra Türkiye'deki sorunları Türkiye'deki halklarla birlikte çözeriz ve dışarıya hiç ihtiyaç duymayız" dedi.
(AA-YRT-AŞ-Y)

24.01.2013 17:50:02 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT