1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Türkiye Arama Motoru Olarak Yüzde 90 İle GOOGLE Dedi (Netmarketshare)

Türkiye Arama Motoru Olarak Yüzde 90 İle GOOGLE Dedi (Netmarketshare)

Türkiye Arama Motoru Olarak Yüzde 90 İle GOOGLE Dedi (Netmarketshare)
A+A-

2014 yılında en çok tercih edilen arama motoru sıralamasını Netmarketshare açıkladı. Verilere göre Türkiye masaüstü pc'den en çok google arama motorunu kullanmış. Google'nin ülkemizdeki pazar payı yüzde 90. İkinci sırada yahoo var

Arama motoru pazarına yönelik 2014 yılı verileri ilginç sonuçlar ortaya koydu. Ülkemizde, masaüstü PC'lerden yapılan aramalarda en tercih edilen arama motoru dünya çapındaki gibi Google oldu. Arama devinin dünya çapındaki yüzde 90'ların hemen üzerindeki ortalaması Türkiye pazarındaki oranlarla oldukça uyumlu.

 


 
GOOGLE'DAN EZİCİ ÜSTÜNLÜK


 
Netmarketshare verilerine göre, Google 2014 yılı boyunca ülkemizde hiç yüzde 90 pazar payının altına düşmedi. Tarayıcının payı geçen ay itibariyle de yüzde 93'ler sınırına dayandı. Google'ın neredeyse tekel konumundaki liderliğine karşın kalan yüzde 10'un altındaki paydada bir mücadele sürüyor.
 
YAHOO 2. SIRADA
 
Bu alanda da Yahoo hakimiyeti söz konusu. Shiftdelete'in haberine göe, yüzde 4,5 ile 5 arasında dalgalanan pazar payı ile Yahoo, Google'dan kalan pazar payının neredeyse yarısından fazlasına hakim ve ikinci durumda. Microsoft'un Bing'i ise yüzde 2'lerin üzerindeki pazar payını 1.60'lara kadar geriletmiş durumda. 

A+A-
ETİKETLER:

HABERE YORUM KAT