1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Türker: "kürtlere Yönelik Bir Söylemi Kabul Etmek Mümkün Değil"

Türker: "kürtlere Yönelik Bir Söylemi Kabul Etmek Mümkün Değil"

Türker: kürtlere Yönelik Bir Söylemi Kabul Etmek Mümkün Değil
A+A-

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Masum Türker, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler'in "Türk ulusu ile Kürt milliyeti eşit değildir" sözünün şanssız bir açıklama

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Masum Türker, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler'in "Türk ulusu ile Kürt milliyeti eşit değildir" sözünün şanssız bir açıklama olduğunu belirterek, "Bütün kesimler eşittir, Kürtlere yönelik bir söylemi kabul etmek mümkün değildir" dedi.
Türker, partiye katılım ve Yüreğir İlçe Başkanlığı Binası'nın açılış törenine katılmak üzere geldiği Adana'da basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Türker bir basın mensubunun CHP İzmir Milletvekili ve eski Parti Sözcüsü Birgül Ayman Güler'in "Türk ulusu ile Kürt milliyeti eşit değildir" sözleri sorması üzerine, "Şimdi bir kere Türkiye'de kökü kim olursa olsun, bütün belli ırklara mensup, belki bunlara halklar diyebileceğimiz, bütün kesimler birbirine eşittir. Bugüne kadar Kürt kökenli başbakan da, generalde, yargıtay başkanı da, yargıtay cumhuriyet başsavcısı da oldu. Ben onu biraz şanssız bir açıklama olarak görüyorum, ama bazı şeyleri karıştırmamak gerekir. Türk milleti kavramı Türkiye'de yaşayan tüm hakların belli ırklardaki insanların bir üst kimiliği olarak oluşturulmuş ve zaten ulusalcılık demek, bu belirli farklı ırklara mensup vatandaşlarımızın bir araya gelerek oluşturdukları millettir. Tıpkı ABD'li gibi tıpkı Fransız gibi, Buradaki olay Türk milleti olarak değerlendirilmelidir. Burada bir toplumda o Türk milletini oluşturan her ırkın hakları Türk milletinin haklarına eşittir. Orada milletvekili arkadaşımızın o manada söylemediğini düşünüyorum. Yani Kürtler'i dışlamak, Kürtlerin bir hakka sahip olamayacağını az hakka sahip olacağı manasında söylediğini tahmin etmiyorum. O şunu söylemiştir, yani bir milletin sahip olduğu, devlet kurma hakkının yalnız bir tane halka tanınmayacağı manasında anlamak gerekir, yoksa Kürtler'e yönelik bir söylemi kabul etmek mümkün değil. Çünkü Türkiye'de şuan yaşayan Kürt, Laz, Çerkez, Abaza, Ermeni, Rum, Süryani, Musevi kökü ne olursa olsun, dini ne olursa olsun, mezhebi ne olursa olsun, birbirine eşittir. Hatta uygulamalarda Alevilerin cemevinin ibadethane olarak tanınmamasını bu eşitlikten uzaklaşma olarak görüyoruz biz. Örneğin Alevilerinde cemevleri aynen cami gibi eşit bir düzeyde ibadet yeri olarak kabul edilmelidir. Herkesin ibadetini yerine getirmesi gibi kuralları da hiç karıştırılmamalıdır. Bu yönüyle bakmak lazım" diye yanıtladı.
(FKE-AKL-Y)

27.01.2013 16:15:13 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT