1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Türkav'dan Açıklama

Türkav'dan Açıklama

Türkavdan Açıklama
A+A-

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV) Kastamonu Şube Başkanı Doç. Dr. Cevdet Yakupoğlu, Milli Eğitim Müdürlüğünün sergi açan öğretmenler hakkında bir açıklama yaptı. Yakupoğ

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV) Kastamonu Şube Başkanı Doç. Dr. Cevdet Yakupoğlu, Milli Eğitim Müdürlüğünün sergi açan öğretmenler hakkında bir açıklama yaptı.
Yakupoğlu, açıklamasında Türkav Kastamonu Şubesi üyelerinden öğretmen Mustafa Gezici ve meslektaşı Tuncay Sakallıoğlu'nun 26 Kasım 2012 Pazartesi günü Kastamonu Belediyesi hizmet binasında, Öğretmenler Günü dolayısıyla açtıkları "Belge ve Fotoğraflarla Osmanlıdan Günümüze Eğitim ve Öğretim" adlı sergi sebebiyle Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğünce soruşturma açıldığının ortaya çıktığını söyledi.
Vali Erdoğan Bektaş'ın başlattığı "Değerler Şehri Kastamonu" projesi kapsamında "sevgi, saygı, hoşgörü, geçmişimize sahip çıkma ve vefa gösterme" değerleri çerçevesinde açılan bu sergi bünyesinde, Osmanlı Devletinin son yüzyılına ait Kastamonu ve diğer illerle ilgili yüzlerce belge ve dokümanın vatandaşların dikkatine sunulduğunu kaydeden Yakupoğlu, "Yıkılmak üzere olan Osmanlının eğitim siteminin o şartlarda bile sağlamlığını koruduğuna ve her alanda ders gören öğrencilere, ders veren hocalara devletin verdiği değerin işareti olan bu sergideki belgelerle ne kadar övünç duymuş isek bugünün eğitim sisteminin ürünü olarak karşımıza çıkan, gerekli gereksiz her şeye soruşturma açma zihniyeti ile de o kadar utanç duyuyoruz.
Sayın Mustafa Gezici ve Tuncay Sakallıoğlu'nun, yılların büyük birikimi ve yatırımı neticesinde açtıkları bu sergi, Karabük ve diğer bazı vilayetlerden, kurumlardan jet hızıyla teklif alırken, ne yazık ki bizler ilme, sanata, estetiğe, insan gelişimine yatırım yapan araştırmacı ve sanatkârlarımızı küstürme, rencide etme yarışı içinde oluyoruz.
Bu araştırmacılar elbette küsmeyecek, yılmayacaklardır. Kendilerine açılan bu soruşturma belgesi, 2012 yılının bu son günlerinin çarpık bir kanıtı olarak arşivdeki yerini alacaktır. Vakıf başkanlığı dışında Kastamonu Üniversitesi F.E.F. Tarih Bölüm başkanı olarak da şahsım tarafından yakinen tanıdığım Sayın Mustafa Gezici ve meslektaşı aynı zamanda iyi bir arşivcidir. Bu araştırmacılarımız tarihçiler kadar tarih bilimine, Türk kültürüne hizmet etmektedirler. Kendilerine gönderilen soruşturma evrakını da arşiv belgeleri arasına katacaklardır. Böylece geleceğin tarihçilerine anlamlı ve faydalı bir arşiv hazinesi! bırakacaklardır.
Araştırmacılarımızın bundan sonra da çalışmalarını sürdürmelerini temenni ediyor, meselenin en kısa sürede tatlıya bağlanmasını diliyorum" dedi.
(Vİ-SA-Y)

16.12.2012 15:57:58 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT