1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Türk Sporcularının Doping Geçmişi Emin Genç İstanbul

Türk Sporcularının Doping Geçmişi Emin Genç İstanbul

Türk Sporcularının Doping Geçmişi    Emin Genç    İstanbul
A+A-

Sporcuların müsabakalar sırasında kendilerine avantaj sağlamak için yasaklı madde kullanması yani doping, spora gölge düşüren önemli bir tehlike. Dünyada her yıl yüzlerce sporcu doping kullanımı yüzün

Sporcuların müsabakalar sırasında kendilerine avantaj sağlamak için yasaklı madde kullanması yani doping, spora gölge düşüren önemli bir tehlike. Dünyada her yıl yüzlerce sporcu doping kullanımı yüzünden çeşitli cezalar alıyor. Özellikle 2003 yılında Dünya Anti Doping Ajansı (WADA)'nın kurulmasıyla sıklaşan denetimler, sporcuların bir hayli dikkatli olmasını gerektiriyor. Özellikle son yıllarda Türk sporcuların dünya arenasında kendisine yer bulmaya başlamasıyla ülkemizde doping gerçeğiyle karşı karşıya kalmaya başladı.
İşte Türk sporcularının Şule Şahbaz ile başlayan, son olarak Hidayet Türkoğlu'nun karıştığı uluslararası arenadaki doping geçmişi:

ULUSLARARASI ARENA'DA DOPİNGLİ ÇIKAN İLK SPORCU ŞAHBAZ OLDU
Türk sporcularının ismi dopingle ilk olarak Şule Şahbaz'la anılmaya başladı. 1998 yılında Avrupa Şampiyonu olarak ilk uluslararası başarısını elde eden, 7'si altın olmak üzere toplam 10 madalya kazanan, 9 kez dünya rekoru kıran haltercimiz Şule Şahbaz, doping kullandığı gerekçesiyle 2004 Atina Olimpiyatları'ndan diskalifiye edildi. Şahbaz'ın kas geliştirici anabolic streoid kullandığı tespit edildi.

DOMİNO DA DOPİNGLİ ÇIKTI
Dünya Halteri'nin en önemli isimlerinden biri olan, dünya ve Olimpiyat Şampiyonu haltercimiz Halil Mutlu da dopingli çıktı. 2005 Avrupa Halter Şampiyonası'nda doping kullandığı tespit edilen Mutlu 2 yıl müsabakalardan men cezası aldı. Olaydan sonra bilerek doping yapmadığını belirten Mutlu, kendisine komplo kurulduğunu ifade etmişti. Cezasının ardından podyumlara tekrar dönen Halil Mutlu eski başarısını tekrar yakalayamadı ve 2008 yılında halteri bıraktı.

RÜZGARIN KIZINI DOPİNG YAKTI
Türkiye adına atletizm dalında önemli başarılara imza atan 'Rüzgarın Kızı' lakaplı sporcumuz Süreyya Ayhan, Avrupa şampiyonu ve Dünya ikincisi oldu. Ancak doping kısa sürede O'nu da etkisi altına aldı. Ayhan ilk olarak eşi ve antrenörü Yücel Kop doping kontrolü yapacak olan görevlileri engellediği gerekçesiyle 2004 Atina Olimpiyatları'nda yarışamadı. Yaşanan olay sonrası 2 yıl pistlerden uzaklaştırılan Ayhan için asıl kabus 2008 yılında yaşandı. 2008 Pekin Olimpiyatları'nda kötü günleri geride bırakmak isteyen Süreyya Ayhan'ın yapılan kontrollerinde yasaklı madde kullandığı tespit edildi. Uluslararası Doping Ajansı(WADA) tarafından müsabakalardan ömür boyu men edilen Süreyya Ayhan şu günlerde eşi ve çocuğuyla Ankara'daki evinde yaşıyor.

NURCAN TAYLAN DA DOPİNGLİ ÇIKTI
Halter, Türkiye'nin güreşten sonra en başarılı olduğu spor dalı. Nurcan Taylan 2004 Atina Olimpiyatları'nda elde ettiği altın madalyayla Naim Süleymanoğlu ve Halil Mutlu'dan sonra gözlerin tekrar haltere çevrilmesine neden oldu. Taylan, Türk spor tarihinde bu başarıya ulaşan ilk kadın sporcu olmuştu. Ancak Taylan'ın ismi de dopingle anıldı ve Nurcan Taylan 2012 yılında doping kullandığı gerekçesiyle 4 yıl müsabakalardan men cezası aldı.
Uluslararası spor müsabakalarının dışında ülke içinde yaşanan doping olaylarına adı karışan sporcular ise şöyle:
Futbol: Hasan Şaş (Galatasaray), Ayhan Akman (Gaziantepspor), Burak Hascan(Fenerbahçe)
Basketbol: Kerem Gönlüm (Anadolu Efes), David Hawkins (Galatasaray Medical Park)
(EG)

14.02.2013 13:07:49 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT