1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Türk Sağlık-sen'in, 'döner Sermaye Emekliliğe Yansıtılsın' Kampanyası

Türk Sağlık-sen'in, 'döner Sermaye Emekliliğe Yansıtılsın' Kampanyası

Türk Sağlık-senin, döner Sermaye Emekliliğe Yansıtılsın Kampanyası
A+A-

Türk Sağlık-Sen Adıyaman Şube Başkanı İrfan Tokur, döner sermayelerin emekliliğe yansıtılmasıyla ilgili basın açıklaması yaptı. Sağlık çalışanları tüm zorluklara rağmen gösterdikleri özverili hizme

Türk Sağlık-Sen Adıyaman Şube Başkanı İrfan Tokur, döner sermayelerin emekliliğe yansıtılmasıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
Sağlık çalışanları tüm zorluklara rağmen gösterdikleri özverili hizmetlerinin karşılığını bir türlü alamadığını savunan Türk Sağlık-Sen Adıyaman Şube Başkanı İrfan Tokur, çalışma hayatlarında şiddet, iş yükü ve fazla mesai ile karşı karşıya kalan sağlık çalışanlarının mağdur edildiğini dile getirdi.
İrfan Tokur, döner sermaye ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmaması nedeniyle emekli maaşlarının çok düşük olduğunu kaydederek şunları söyledi:
"25 yıl görev yapan bir uzman doktor bugün emekli olsa bin 802 TL, hemşire, ebe, sağlık teknisyeni, sağlık memuru bin 395 TL, memur bin 255 TL, hizmetli bin 118 TL maaş alacaktır. Bu ücretlerle sağlık çalışanları nasıl geçineceklerdir.
Sendika olarak yaptığımız araştırmalara göre emekli maaşı ile geçinebileceğini düşünen sağlık çalışanlarının oranı sadece yüzde 1'dir. Sağlık çalışanlarının yüzde 75'i geleceklerini güvence altında hissetmemektedirler.
Geçinememe korkusu nedeniyle bugün emekliliğe hak kazanan sağlık çalışanları istemelerine rağmen emekli olamamakta ve çalışmaktadırlar. Yani emeklilik ile tanışmayı dayanabildikleri kadar ertelemektedirler.
Türk Sağlık-Sen tarafından bu sorunların çözülmesi ve taleplerinin karşılık bulması amacıyla yoğun bir çalışma yürütülmektedir.
Söz konusu talepler için Sağlık Bakanlığı'na başvurular yaptık. Sağlık çalışanlarının emeklilik mağduriyetini ve vergi haksızlığını sonlandırmak için eylemler gerçekleştirdik. TBMM'de siyasi partileri ziyaret ederek sağlık çalışanlarının bu taleplerini dile getirerek konuyu gündeme taşıdık.
Şimdi ise Türk Sağlık-Sen olarak bir imza kampanyası ile bu sürece çalışanları da dahil ediyor, sizlerin desteğini istiyoruz.
İmza kampanyası için hazırladığımız dilekçelerimizi çalışanlara ulaştıracağız. 15 Nisan'a kadar devam edecek bu kampanyamız için tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan tüm arkadaşlarımızdan destek bekliyoruz."
(AHM-Y)

14.02.2013 15:41:24 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT