1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Türk Sağlık Sen Tarafından Başlatılan İmza Kampanyası

Türk Sağlık Sen Tarafından Başlatılan İmza Kampanyası

Türk Sağlık Sen Tarafından Başlatılan İmza Kampanyası
A+A-

Sağlık Çalışanlarının, ek ödemelerinin emekliliğe yansıtılması ve gelir vergisi kesilmemesi ile ilgili olarak Türk Sağlık Sen Genel Merkezi tarafından başlatılan imza kampanyası, Nevşehir'de de İl Sağ

Sağlık Çalışanlarının, ek ödemelerinin emekliliğe yansıtılması ve gelir vergisi kesilmemesi ile ilgili olarak Türk Sağlık Sen Genel Merkezi tarafından başlatılan imza kampanyası, Nevşehir'de de İl Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürlüğünde devam ediyor.
Türk Sağlık Sen Nevşehir Şube Başkanı Turgay Çetin konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Anayasanın "Kanun Önünde Eşitlik" başlığını taşıyan 10.maddesinde:" Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefî inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir. Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz. Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar." hükmüne yer verildiğini hatırlatarak Anayasanın söz konusu hükmünde öngörülen eşitlik ilkesinin, aynı hukuki durumda bulunan kişilere hukuk kurallarının aynı şekilde uygulanması anlamını taşıdığını ifade etti. Bu doğrultuda, Sağlık Bakanlığı dışındaki diğer kamu kurum ve kuruluşlarındaki personelin almış olduğu ek ödemeden herhangi bir vergi ve sigorta primi kesintisi yapılmazken, söz konusu uygulamanın sadece Sağlık Bakanlığı'na bağlı kamu kurum ve kuruluşlarında ve Yükseköğretim kurumuna bağlı üniversite hastanelerinde mevcut bulmasının Anayasada belirtilen eşitlik ilkesine aykırı olduğunu savunan Çetin: "Çalışma hayatlarında şiddet, iş yükü ve fazla mesai ile karşı karşıya kalan sağlık çalışanlarına emeklilikte de rahat yok. Türk Sağlık Sen olarak yaptığımız bir araştırmaya göre sağlık çalışanlarının yüzde 99'u emekli maaşlarıyla geçinemeyeceklerini düşünmektedirler. Hiçbir kamu çalışanının ek ödemesinden vergi kesilmezken sağlık çalışanlarının döner sermayesinden gelir vergisi kesintisi yapılmaktadır. Biz yapmış olduğumuz bu imza kampanyasıyla döner sermayenin emekliliğe yansıtılmasını ve vergi haksızlığının ortadan kaldırılmasını istiyoruz. Yani kısaca eşitlik istiyoruz." dedi.
(MÖZ-AÖ-Y)

21.02.2013 13:52:10 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT