1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Türk Sağlık-sen Kayseri 1 Nolu Şube Başkanı Uz. Dr. Ünal Polat:

Türk Sağlık-sen Kayseri 1 Nolu Şube Başkanı Uz. Dr. Ünal Polat:

Türk Sağlık-sen Kayseri 1 Nolu Şube Başkanı Uz. Dr. Ünal Polat:
A+A-

Türk Sağlık-Sen Kayseri 1 Nolu Şube Başkanı Uz. Dr. Ünal Polat, "Sağlık çalışanlarının en önemli sorunlarından birisi de yoğun iş gününün ardından karşılaştıkları yorucu ve uzun saatler süren nöbetler

Türk Sağlık-Sen Kayseri 1 Nolu Şube Başkanı Uz. Dr. Ünal Polat, "Sağlık çalışanlarının en önemli sorunlarından birisi de yoğun iş gününün ardından karşılaştıkları yorucu ve uzun saatler süren nöbetlerdir. 25 yıl görev yapan bir hemşirenin 3.5 yılını nöbet tutarak geçirdiği düşünülürse, sağlık çalışanları için nöbet çileye dönüşmektedir" dedi.
Uz. Dr. Polat, "Gece nöbetleri, Acil servis nöbetleri, hafta sonu nöbetleri, çalışanların sosyal hayatını sıfıra indiren sürekli icap nöbetleri, 112 nöbetleri, karşılığı ödenmeyen nöbetler... Liste böyle uzayıp gidiyor. Nöbetlerle ilgili sağlık çalışanlarının ne düşünüyor diye baktığımızda ortada büyük bir memnuniyetsizlik var. Sağlık çalışanlarının yüzde 90'ı nöbet tutmak istemiyor" diyerek açıklamasını şu şekilde sürdürdü:
"Sağlık çalışanları için büyük bir sorun haline gelen nöbetlerin temel nedeni çalışan yetersizliğidir. Yeterli çalışanın olmaması nedeniyle çözülemeyen nöbet sistemi ile çalışanlar 'Mesai-Nöbet-İcab' denklemi ile karşı karşıyadır. Bu durum sağlık hizmetlerinin kalitesini etkilemekte, çalışanın memnuniyetsizliğini arttırmakta ve iş verimini düşürmektedir.
Sağlık çalışanları böylesine bir fedakârlıkta bulunurken, ne yazık ki komik nöbet ücretlerine mahkumiyet devam etmektedir. Nöbet sorununun çözümüne çare üretmeyenler, çalışanların alın terini görmezden gelmektedir. Bugün bir uzman tabip' bir saat nöbet karşılığında 7.38 TL, pratisyen hekim, 6,65 TL, diş hekimi 5.91 TL, Mesleki yüksek öğrenim görmüş ebe, hemşire ve sağlık çalışanları 4.43 TL, Lise dengi mesleki öğrenim görmüş ebe, hemşire ve sağlık çalışanları 3.69 TL, diğer tüm çalışanlar ise 2.58 TL nöbet ücreti almaktadır. 2000 TL alan bir işçi ise fazla çalıştığı her saat için 13.3 TL ücret almaktadır. Yetkililere sormak isteriz; Kutsal bir vazifeyi yerine getiren sağlık çalışanlarının emeğinin karşılığı bu ücretlerle karşılanabilir mi?
Görüldüğü gibi sağlık çalışanları bu konuda açıkça mağdurdur. Nöbetlerin karşılığı olarak görülen bu ücretlerde sağlık çalışanlarının emeğinin karşılığı değildir. Çalışanların yaptığı fedakarlıkla mukayese edildiğinde dikkate alınmayacak kadar gülünçtür. Yani Sağlıkta Nöbetler müebbet, karşılığı ise sefalettir. Önceliğimiz ve temel beklentimiz yeterli istihdam çalışması yapılarak nöbetlerin mümkün olabildiğinde asgari düzeye indirilmesidir. Hali hazır da tutulan nöbetlere verilecek ücretlerin makul bir düzeye getirilerek çalışanın emeğinin karşılanmasıdır."
(AÖ-Y)

15.01.2013 12:03:07 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT