1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Turgut Özal Ve Recai Kutan'ın İsimleri Malatya'da İnşa Edilen İki Baraja Verilecek

Turgut Özal Ve Recai Kutan'ın İsimleri Malatya'da İnşa Edilen İki Baraja Verilecek

Turgut Özal Ve Recai Kutanın İsimleri Malatyada İnşa Edilen İki Baraja Verilecek
A+A-

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 12 Aralık 2012 tarihinde hizmete açılacak Malatya Kapıkaya ve Boztepe Barajlarına, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın isteği üzerine Malatyalı iki devlet adamı 8

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 12 Aralık 2012 tarihinde hizmete açılacak Malatya Kapıkaya ve Boztepe Barajlarına, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın isteği üzerine Malatyalı iki devlet adamı 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile eski Enerji Bakanı Recai Kutan'ın isminin verileceğini bildirdi.
Bakan Eroğlu, 12 Aralık 2012 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla yapılacak 112 tesis toplu açılışında, Malatya Kapıkaya ve Boztepe Barajlarının da hizmete alınacağını belirtti. Başkan Erdoğan'ın isteği üzerine bu iki baraja yine Malatyalı olan iki eski devlet adamının ismini vermeyi kararlaştırdıklarını kaydeden Eroğlu, "Sekizinci Cumhurbaşkanımız Turgut Özal da, eski Enerji Bakanlarımızdan Recai Kutan da Malatyalı. İkisinin de milletimize büyük hizmetleri oldu. Turgut Özal, Türkiye'nin önünde büyük çığır açmış bir devlet büyüğümüzdür. Recai Kutan, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğümüzde Bölge Müdürlüğü ve Genel Müdür Yardımcılığı görevinde bulunmuş, bu görevleri sırasında GAP Etüd ve Planlama çalışmalarını bizzat yönetmiştir. Malatya'da inşa edilen iki baraja isimlerini vererek iki devlet büyüğümüze vefa borcumuzu ödemek istiyoruz. Kapıkaya Turgut Özal Barajı ile Boztepe Recai Kutan Barajı sayesinde isimlerini yaşatacağız. Ayrıca Turgut Özal'ın ismini Malatya'da hizmete alınacak Tabiat Parkı'na da vereceğiz" dedi.

268 MİLYON LİRALIK YATIRIM
Malatya Kuruçay Deresi üzerinde inşa edilen Boztepe Recai Kutan Barajı Projesiyle, Yazıhan Ovası'nda yaklaşık 117 bin dekar arazinin sulanması hedefleniyor. Yüksekliği 79 metreye ulaşan, iki tünelli baraj, 85 milyon TL'ye maloldu. Proje alanında yıllık toplam zirai gelirin 44 milyon TL'yi aşması bekleniyor.
Malatya Mamikan Deresi üzerinde inşa edilen Kapıkaya Turgut Özal Barajı ile Kale Ovası'nda 40 bin dekar arazinin sulanması hedefleniyor. Temel yüksekliği 90 metreyi bulan barajın maliyeti ise 2012 rakamlarıyla 183 milyon TL oldu. Baraj ile Türkiye ekonomisine yılda yaklaşık 23 milyon TL'lik gelir sağlanacak. Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ismi, Malatya'da 40 bin dekar alan üzerine kurulan ve 12 Aralık 2012'de açılacak olan Tabiat Parkı'na da verilecek.
(SU-ÖZ-Y)

05.12.2012 15:00:27 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT