1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tunceli’de Kente Giriş-Çıkış Yasaklandı

Tunceli’de Kente Giriş-Çıkış Yasaklandı

Tunceli’de Kente Giriş-Çıkış Yasaklandı
A+A-

Tunceli’deki Pülümür Vadisi’nde yaptırılan ‘PKK Mezarlığı’nın bugün açılacağı haberleri üzerine Tunceli Valiliği ikinci bir emre kadar kente giriş ve çıkışları yasakladı.

Tunceli’deki Pülümür Vadisi’nde yaptırılan ‘PKK Mezarlığı’nın bugün açılacağı haberleri üzerine Tunceli Valiliği ikinci bir emre kadar kente giriş ve çıkışları yasakladı. İçişleri Bakanlığı, DBP’lilerin yarın saat 11.00′de mezarlığa gidip açılış yapacağını açıklaması üzerine yasağı 24 saat daha uzattı.

İçişleri Bakanlığı’nın onayı ile Tunceli Valiliği’nce alınan bu karara tepki gösteren Tunceli Belediye Eş Başkanı DBP’li Mehmet Ali Bul, bölgede güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmada ölen PKK’lılar için yaptırılan mezarlığın açılışının engellenmesi amacıyla 7 ilçe ile çevre iller ve Pülümür Vadisi’ne giden tüm yolların asker ve polis panzerleriyle kapatıldığını söyledi.


Tunceli’ye 30 kilometre uzaklıkta bulunan Pülümür Vadisi’ndeki Alacık Köyü yakınlarında yaptırılan mezarlığın bugün açılmasının planlandığını kaydeden Mehmet Ali Bul, kentte olağanüstü hal uygulaması yapıldığını ifade etti. Tunceli Belediye Başkanı Bul, şunları söyledi:

“Bugünkü durum 1990′lara dönüştür. Bütün yollar asker ve polisler tarafından kapatılmış. Vali Yardımcısı ile yaptığımız görüşmelerde kararın İçişleri Bakanlığı tarafından alındığını söyledi. Görüşmeleri sürdürüyoruz. Bu durum barış sürecine hiçbir biçimde hizmet etmiyor. İnsanların seyahat özgürlükleri hukuksuz olarak ellerinden alınmış durumda. OHAL döneminde bile böylesine bir yasak alınmamıştı. Umarım Valilik bu kararından kısa sürede döner ve kente giriş çıkışlar serbest bırakılır. Biz mezarlarımızı ziyaret etmek için oraya gitmeye çalışacağız.”

DBP İl Başkanı Ergin Doğru, bu sabah erken saatlerden itibaren bütün yolların askeri ve polis araçlarıyla kapatıldığını belirterek, “İzmir’den bile çevik kuvvet getirilmiş” dedi.

Bu uygulamayla 1990′lı yılların bile gerisine gidildiğini ileri süren Doğru, “Bu konuda muhatap bulamıyoruz. Böyle bir yasak, akıl ve mantık işi değil. Barış sürecinde insanlar mezarlarını ziyaret edemiyorsa, barış bunun neresinde? Umarım kısa sürede bu karardan vazgeçilir ve insanlar özgür bırakılır” diye konuştu.

VATANDAŞLAR UÇUŞLARINI İPTAL ETMEK ZORUNDA KALDILAR
PKK mezarlığının açılışı nedeniyle Tunceli’ye giriş çıkışların yasaklanması ardından kent girişindeki önlemler de sürüyor. Tunceli-Erzincan ve Tunceli-Elazığ karayollarında jandarma ve polis tarafından birçok noktada barikat oluşturulurken, acil durumlar dışında araç giriş ve çıkışlarına izin verilmiyor. Tunceli’nin 7 ilçesi de giriş ve çıkışlar yasak kapsamına alındı. Elazığ’a giderek buradan uçakla başka illere seyahat edecek bazı kişilerin de ilden çıkamadığı için biletlerini iptal ettirmek zorunda kaldığı belirtildi.

HDP’Lİ ÇELİK: ANAYASAL SUÇ İŞLENİYOR
HDP Muş Milletvekili Demir Çelik, kente gelerek polis ve jandarmanın önlem aldığı bölgede gazetecilere açıklama yaptı. İnsanların hiçbir yere gidemediğini ve asla kabul edemeyecekleri bir manzara bulunduğunu ifade eden Çelik, şöyle konuştu:

“Şu an Dersim genelinde anayasal bir suç işleniyor. İnsanların seyahat etme özgürlüğü elinden alınmış durumda. Valilik bu hakkı vatandaşın elinden alma hakkını kendisinde görüyor ve kesinlikle bir Anayasa ihlali söz konusu. Bu durumu kabul etmiyoruz, protesto ediyoruz ve kınıyoruz. Bu konuyu barışçıl bir çözüme kavuşturmak için Tunceli Valiliği’ni aradım. Vali ile görüşmek istedim ancak şu ana kadar telefonuma çıkmış değil. Buradaki güvenlik birimleri, sadece sınırlı sayıda çok az bir partili ve şehitlikte yakını bulunan bazı kişilerin gidebileceğini söylüyor. 12 Eylül döneminde görülmeyen durumlar yaşanıyor. Böyle bir uygulama günümüz Türkiyesi’ne asla yakışmıyor.”

KARAR İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NA AİT
HDP Milletvekili Demir Çelik, daha sonra görevli polis müdürünün telefonundan kendisini arayan Tunceli Valisi Osman Kaymak ile kısa görüşme yaptı. Görüşme ardından açıklama yapan Çelik, şöyle dedi:

“Vali ile kısa bir görüşme yaptım. Kararın İçişleri Bakanlığı’na ait olduğunu söyledi. Kararı veren İçişleri Bakanı, Başbakan da olsa insanların seyahat özgürlüğünü kısıtlamak faşizmdir. Bu hukuk devletiyle izah edilebilecek bir durum değildir. İnsanlar cenazesini istediği şekilde defneder, sahip çıkar. Dini vecibelerini yerine getirme hak ve özgürlüğü anayasal bir haktır. Bunu çiğneyen devletse biz bu devletin otoriterizmine itiraz, isyan edeceğiz. Hakkımızı da kazanmanın bir yoluna bakacağız. Polis noktasında geçiyoruz ancak Vali, jandarmanın izin verip vermeyeceğini bilmediğini söyledi.”

PKK MEZARLIĞINA GİTTİLER
Milletvekili Çelik, Tunceli eş belediye başkanları Mehmet Ali Bul ve Nurhayat Altun ile birlikte izin verilen 4 araçla birlikte PKK mezarlığına gitmek üzere hareket etti. Çelik ile birlikte bölgeye gitmek isteyen gazetecilere izin verilmedi. Görevli polisler, gazetecilerin de yasak kapsamında olduğunu belirterek, izin veremeyeceklerini söyledi. (DHA)

A+A-

HABERE YORUM KAT