1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Tümen'den Su Zammına Tepki

Tümen'den Su Zammına Tepki

Tümenden Su Zammına Tepki
A+A-

Karabük Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Nurettin Tümen, belediye tarafından ticaret hanelere yapılan yüzde 100 su zammına tepki gösterdi. Karabük Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği B

Karabük Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Nurettin Tümen, belediye tarafından ticaret hanelere yapılan yüzde 100 su zammına tepki gösterdi.
Karabük Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Nurettin Tümen, Karabük Belediyesi tarafından ticaret hanelere yapılan su zammına tepki göstererek, esnafların zor durumda kaldığını söyledi. SU zammının kendilerine çok üzdüğünü kaydeden Tümen, "Şuana kadar böyle konuşmak istemiyorum. Ama esnaflarımızdan büyük bir tepki var. Suya yüzde 100 zam geldi. Belediyemiz bir iş yapacak, yol yapacak, bunda hem fikirim. Bir yerden bir gelir olacak. Ama bazen mantığınıza uymayan, esnaf ve sanatkarımızın üzerine daha fazla gidildiğine, her şeyin onlardan tedarik edileceği yönünde bir görüş sergileniyor. Bir sürü sıkıntı, bir yıl boyunca sıkıntı çeken esnafımıza yüzde 100 su zammının gelmesi bizleri çok üzmüştür. 300 TL ödeyen ticaret hane şimdi 600 TL ödeyecek. 'Meskenlerden de yüzde 10 indirim yaptım' diyorlar. O kişiler veya belediye encümeninden alındı karar, ticaret haneye vermiş olduğu yüzde 100 su zammının tüketiciye nasıl yansıyacağını düşünmemiş olabilirsiniz. Esnaf ve sanatkarımız lokantasından tutunda her türlü meslek sahibi işlerini su ile yapıyor. Su harcamalarında büyük artış olduğundan bunlara yansıyacaktır. Ekmeğin oluşumundaki su oranı yüzde 40'ı bulmaktadır. Bu suya zam geldiği için bu ekmeğe yansımayacak mıdır, yansıyacaktır. Ahilik ruhuna uygun olmadığından bağırarak çağırarak, değil de bizimle ilgili problem olduğunda bize gelinir, istişare yapılır mantığı var. Herhangi bir yöneticimizi burada yermek, art niyetli olarak onlara bakmak değil, bizim esnaf ve sanatkarlarımızın sorunlarının da böyle dile getirmek zorundayız. Burada telefonlarımız durmuyor. Belediye başkanı seçimlerden önce berberlere 'Ücretsiz su vereceğim' demiş. 'Ücretsizi bırak yüzde yüz zam yapıldı, bunu dile getirin' diyorlar. Biz arkadaşlarımızdan gelen tepkileri dile getiriyoruz. Şehrin oluşumunda yerel yöneticilerimiz, sivil toplum örgütleri bir araya gelerek bazı konularda hangi sicil toplum örgütünü ilgilendiriyorsa bunlarla istişare yapılarak işlemlerin yapılması taraftarıyız. Ben sizi tanımıyorum diyerek bir yerlere varılacağını sanmıyorum. Burası tüm esnaf ve sanatkarlarımızın sorunlarını dile getirme yeridir. Biz zamanında demir çeliğimizin özelleşmesi sırasında Karabük esnaf ve sanatkarlarımızın vermiş olduğu demokratik hakkı hiçbir vilayette göremezsiniz. Özellikle zabıta müdürlüğünün bizimle istişare içinde olmaları gerekiyor. Çoğu vilayetler belediye başkanları zabıta müdürlerini esnaf ve sanatkarların uhdesinde toplantıya sokar, 'esnafların sorunlarını dinleyin ona göre işlem yapalım' diyorlar. Biz onların makamına gidemiyorum bir kopukluk içindeyiz. Oradaki daire müdürlerin ya da bizimle ilgili kurum müdürlerinin hataları diye düşünüyorum. Belediye başkanımız sonradan gelmiştir bunları bilmeye bilir. İstişare içinde olabilirsek daha iyi olur diye düşünüyorum" dedi.
(ET-ET-Y)

15.12.2012 17:25:52 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT