1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tüm partilere çok kritik uyarı!

Tüm partilere çok kritik uyarı!

Tüm partilere çok kritik uyarı!
A+A-

TÜSİAD üyeleri bugün Yüksek İstişare Konseyi toplantısında bir araya geldi. TÜSİAD YİK Başkanı Tuncay Özilhan'dan siyasilere 'birlik olun' çağrısı gelirken, TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes 'yapısal sorunlar devam ediyor' uyarısı yaptı.

TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Tuncay Özilhan’dan önemli karamsarlık uyarısı geldi.
Özilhan, “İçerideki ve dışarıdaki karamsarlık ekonomi için zaafiyet yaratıyor” dedi. Özilhan terör olaylarına bir an önce çözüm bulunması gerektiğini ifade ederek şöyle dedi:
"Bu tüm partilere bir çağrıdır. Gün birlik günüdür."

Tuncay Özilhan
TÜSİAD 2016 yılının ilk Yüksek İstişare Konseyi toplantısı bugün gerçekleşti. 
Toplantıda konuşan TÜSİAD YİK Başkanı Özilhan, “Siyasi belirsizlik gündemimizde ilk sırayı işgal ediyor ama en önemli olan konu kabinede kimin yer alacağı değil, demokratik sistemin sağlıklı işleyişin devam etmesi” dedi.

BU TÜM PARTİLERE BİR ÇAĞRIDIR
Özilhan, son dönemdeki siyasi gelişmelere yönelik de değerlendirmeler yaptı ve şöyle dedi:
"Artık kısır siyasi çatışmalara bir çözüm bulunması gerekiyor. Her şey bir yana terör sorunu bir yana. Üst üste gelen şehit haberleri yüreğimizi dağlıyor. Daha fazla takatimiz kalmadı. Bu bütün partilere bir çağrıdır. Gün birlik günüdür. Bıkmadan, usanmadan, bir şey olmuyor demeden, sorunlara çözüm bulmamız gerekiyor. Bildiğimizi, inandığımızı söylemeye devam edeceğiz."

TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes ise, uzun vadeli riskler ve geçmişten gelen yapısal sorunların devam ettiğini söyledi.

Cansen Başaran Symes, şu ifadeleri kullandı:

"Terörle mücadele özgürlüklere halel getirmeden yapılması gerektiğini inanıyoruz. Bu çerçevede çözüm arayış ortamına dönüş koşulların en kısa zamanda sağlanabilmesini ümit ediyoruz. Güvenlik, adil yargılanma hakkı, ifade özgürlüğü, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının güvenceye alınmasını her durumda önemsiyoruz.
Kilis kentimiz IŞİD terör örgütünün füzelerine maruz kalıyor. Kilis bu füze yağmuru karşısında boşalıyor. Kilis ve ülkemizin her yerindeki halkın güvenliğinin sağlanması ve çözüm geliştirilmesinin sorumluluğu hiç şüphesiz hükümetimize aittir.

Suriye'deki gelişmeler Türkiye’nin dış politikasında yeni bir değerlendirme ihtiyacı olduğu, geçmiş dönemin muhasebesinin olabildiğince nesnel bir şekilde yapılmasının gerekliliğini bize gösteriyor.

TURİZM UYARISI
Fed'in kısa vadeli faizleri beklendiği kadar hızlı artırmayacağının anlaşılması ve sermaye akımları Türkiye ekonomisinde ılımlı hava estirdi. Turizmdeki düşüşün dolaylı maliyetinin hayli yüksek çıkacağını öngörebiliyoruz.

AB ile vize zorunluluğunu kaldıracak anlaşma için gerekli adımların süratle atılması küçümsenemeyecek bir başarıdır. Türkiye'nin dış politikasında yeni bir değerlendirme ihtiyacı olduğu görülüyor. AB üyelik perspektifini koruyarak bir dizi adım atmalıyız, ilişkilerin saygıyla yürütülmesi lazım.

Kişisel verilerin korunması kanununun AB ile uyumlu hale gelmesi ve kanuna riayet edilmesi hak ve özgürlükler konusunda ferahlama yaratacak.
Laiklik, demokratik ilkeler çerçevesinde uygulanmalıdır."

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT