1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Tüm partilere çağrı yaptı

Tüm partilere çağrı yaptı

Tüm partilere çağrı yaptı
A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu Toplantısı'nda konuştu.

Davutoğlu, Anayasa Mutabakat Komisyonu'na dair gelişmelere ilişkin "Eğer Anayasa bütün toplumu kuşatan bir mutabakatla gerçekleşecekse her konu masada olabilmeli. Hiç kimse bir diğerine şu konu masada olsun ya da olmasın diye bir husus dikte etmemeli. Bütün siyasi partilere bu çalışmaların devamı yönünde çağrıda bulunuyorum. Ön şart olmaksızın her konunun konuşulabileceği bir çerçeveyi masada tutmamız gerektiğini ifade ediyorum. Sayın Meclis Başkanı'mıza da başlattığı bu güzel teşebbüsü devam ettirme yönünde iradesini sürdürmesini rica ediyorum" dedi. 

"TARTIŞMAYA AÇILMAYAN YAKLAŞIMLAR BİLİMSEL GELİŞMENİN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGELLERDİR"

Başbakan Davutoğlu, Ankara Vilayetler Evi'nde gerçekleştirilen Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu 29'uncu Toplantısı'na katıldı. Burada hitap eden Davutoğlu, istikrar ve fikir özgürlüğünün bilimsel gelişmeleri etkilediğini vurgulayarak "Kamu düzeni ve istikrarın olduğu yerlerde bilim hayatı gelişebilir. Kargaşanın, kaosun, istikrarsızlığın, terörün, şiddetin olduğu bir alanda güvenlik konuları, bilimsel gelişmenin önünde gelmeye başlar. İkincisiyse fikir özgürlüğü. Fikir özgürlüğünün olmadığı toplumlarda istikrar olsa da bilimsel gelişme olmaz. Çünkü tartışmaya açılmayan, eleştirilmesi mümkün olmayan, varsayımlara dayalı yaklaşımlar bilimsel gelişmenin önündeki en büyük engellerdir" ifadelerini kullandı. 

"DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN OLMADIĞI ORTAMLARDA BİLİMSEL GELİŞMENİN YAŞANABİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL" 

Düşünce özgürlüğünün olmadığı ortamlarda bilimsel gelişmenin yaşanabilmesinin mümkün olmayacağına dikkat çeken Davutoğlu, "Türkiye fikir özgürlüğü, düşünce özgürlüğü, bilimsel özgürlüğün güçlendirildiği bir yeni dönemi 2002 yılından itibaren yaşamıştır ve bugün de demokrasimiz bizim en büyük gücümüzdür. Düşünce özgürlüğünü sınırlayan, eleştirel bakışı kısıtlayan her türlü yaklaşımın karşısındayız. Eleştirel bakışın olmadığı, düşünce özgürlüğünün olmadığı ortamlarda bilimsel gelişmenin yaşanabilmesi de mümkün değil" dedi. 

"DÜN YAŞADIĞIMIZ GELİŞME, OLUMLU ATMOSFERİ OLUMSUZ YÖNDE ETKİLEYEN BİR SONUÇ DOĞURDU"

Demokrasinin gelişmesinde sivil Anayasa'nın gerçekleşmesine büyük önem verdiklerini belirten Davutoğlu, Anayasa Mutabakat Komisyonu'na dair gelişmelere ilişkin şu açıklamalarda bulundu: "Bizler her bir partinin eşit sayıda katılımını öngören bir Anayasa Uzlaşma Komisyonu oluşması için gerekli çalışmaları yapmıştık. Ancak dün yaşadığımız bir gelişme, bu olumlu atmosferi son derece olumsuz yönde etkileyen bir sonuç doğurdu. Dün ana muhalefet partisinin temsilcileri belli konuların kesinlikle masada olmayacağını belirterek başta başkanlık sistemi olmak üzere komisyon çalışmalarına katılmayacaklarını zikrettiler. Eğer Anayasa bütün toplumu kuşatan bir mutabakatla gerçekleşecekse her konu masada olabilmeli. Hiç kimse bir diğerine şu konu masada olsun ya da olmasın diye bir husus dikte etmemeli" 

"HİÇBİR ÖN ŞART İLERİ SÜRMEDEN ANAYASA'YI SİYASİ HAYATIMIZA KAZANDIRMAK HEPİMİZ İÇİN GÖREV TELAKKİ EDİLMELİ"

Sivil Anayasa'nın hayata geçirilmesini herkesin görev telakki etmesi gerektiğini vurgulayan Davutoğlu, konuşmasında şunları kaydetti: "Biz dünkü gelişmeden sonra yaptığımız değerlendirmeyle bu çalışmaların devamı mahiyetinde AK Parti olarak ekibimizle birlikte komisyonda yer almaya devam edeceğimizi ifade ettik. Buradan bir kez daha bütün siyasi partilere çağrıda bulunuyorum. Türkiye'nin ve gelecek nesillerin en önemli teminatı özgürlükçü ve katılımcı bir demokrasinin en önemli ana unsuru sivil, özgürlükçü, katılımcı bir Anayasa'dır. Bunun yapılabilmesi için hiçbir ön şart ileri sürmeden hep beraber elimizden gelen gayreti göstermek ve bir masa etrafında her türlü siyasi fikri tartışmak ve sonunda milletimizin bizden beklediği şekilde bir uzlaşıyla beraber bir Anayasa'yı Türk siyasi tarihinin en büyük başarısı olarak siyasi ve sosyal hayatımıza kazandırmak hepimiz için görev telakki edilmelidir"

"MECLİS BAŞKANI'MIZDAN BAŞLATTIĞI TEŞEBBÜSÜ DEVAM ETTİRME YÖNÜNDE İRADESİNİ SÜRDÜRMESİNİ RİCA EDİYORUM"

Anayasa Mutabakat Komisyonu'nun çalışmalarına devam etmesi konusunda siyasi partilere çağrıda bulunan Başbakan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bir kez daha bütün siyasi partilere bu çalışmaların devamı yönünde çağrıda bulunuyorum. Ön şart olmaksızın her konunun konuşulabileceği bir çerçeveyi masada tutmamız gerektiğini ifade ediyorum. Sayın Meclis Başkanı'mıza da başlattığı bu güzel teşebbüsü devam ettirme yönünde iradesini sürdürmesini rica ediyorum. Her ne surette olursa olsun biz Türkiye'de her şeyi tartışabilmeliyiz, her şeyi konuşabilmeliyiz. Birbirimize tahammül edebilmeliyiz. Ön şart koşmadan ülkemizin geleceğini konuşabilmeliyiz"

A+A-

HABERE YORUM KAT