1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. TÜKETİCİ GÜVENİ AZALDI

TÜKETİCİ GÜVENİ AZALDI

TÜKETİCİ GÜVENİ AZALDI
A+A-

Tüketici güven endeksi, 2014 Ocak ayında yüzde 3,5 azaldı ve 72,4 değerine geriledi.

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen Tüketici Eğilim Anketi sonuçlarından hesaplanan Tüketici Güven Endeksi, 2014 Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 3,5 oranında azaldı. Aralık ayında 75 olan endeks Ocak ayında 72,4 değerine düştü.

GENEL EKONOMİK DURUM BEKLENTİSİ AZALDI
Aralık ayında 101,9 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 7,7 oranında azalarak, Ocak ayında 94 değerine düştü. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını gösteriyor.

İŞSİZ SAYISI BEKLENTİSİ YÜZDE 4,6 AZALDI
Aralık ayında 81,8 olan gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksi yüzde 4,6 oranında azalarak, Ocak ayında 78 değerine düştü. Bu düşüş, işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki artıştan kaynaklandı.

HANENİN MADDİ DURUM BEKLENTİSİ YÜZDE 1,2 DÜŞTÜ
Hanenin gelecek 12 aylık döneme ilişkin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,2 oranında azaldı. Aralık ayında 92,4 olan endeks değeri Ocak ayında 91,3 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının azalmasından kaynaklandı.

TASARRUF ETME İHTİMALİ ARTTI
Gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali endeksi bir önceki aya göre yüzde 9,6 oranında arttı. Aralık ayında 23,8 olan endeks, Ocak ayında 26,1 değerine yükseldi. Bu artış, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre arttığını gösteriyor.

A+A-

HABERE YORUM KAT