1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Tuik'in Belirlediği Fiyatlara Kahta Ziraat Odası'ndan Tepki

Tuik'in Belirlediği Fiyatlara Kahta Ziraat Odası'ndan Tepki

Tuikin Belirlediği Fiyatlara Kahta Ziraat Odasından Tepki
A+A-

Adıyaman'ın Kahta ilçesinde TUİK'in belirlediği hububat ve pamuk verim fiyatlarına, tepki gösterildi. Kahta Ziraat Odası Başkanı Rüştü Turanlı, Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan

Adıyaman'ın Kahta ilçesinde TUİK'in belirlediği hububat ve pamuk verim fiyatlarına, tepki gösterildi.
Kahta Ziraat Odası Başkanı Rüştü Turanlı, Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan verilere tepki gösterdi. Hububat desteklemelerinin her yıl kaymakamın başkanlığında, ilçe tarım komisyonu tarafından belirlendiğini ifade eden Rüştü Turanlı, bu yıl ise rakamların TUİK tarafından belirlendiğini ve bu rakamların geçen yıllarda verilen rakamların çok altında olduğunu söyledi.
Turanlı, şunları kaydetti: "TUİK tarafından belirlenen bu rakamların, zaten borç batağında olan çiftçilerimizi perişan edeceği çok açıktır. TUİK'in bu uygulamasıyla zaten mağduriyetleri bulunan çiftçilerimiz daha da mağdur edilecek ve arazilerini ekmelerini zorlaştıracaktır. 2011 yılında buğdayda sertifikalıda 500 kilogram, sertifikasızda 480 kilogram olan verim, 2012 verilerine göre 248 olarak değiştirilmiş. 2011 yılında arpada 500 kilogram iken bu yıl 385 kilograma düşürülmüş. 2011 yılında pamuk 490 iken bu yıl 450 kilograma düşürülmüş. Acaba TUİK bu rakamları neye dayanarak düşürdü? Çiftçilerimiz mağdur ediliyor. Bu kararın en kısa zamanda değiştirilmesi gerekiyor."
(Şİ-SO-Y)

09.01.2013 11:09:48 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT