1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. TÜİK Eğitim İstatistiklerini Açıkladı

TÜİK Eğitim İstatistiklerini Açıkladı

TÜİK Eğitim İstatistiklerini Açıkladı
A+A-

TÜİK 2015 yılı eğitim istatistiklerini açıklarken, oranlara göre 'en okur yazar il' sıralamasında birinci Antalya, ikinci İzmir oldu. İstatistiğin üzüntü yaratan tarafı yine Van ve Doğu illeri ile ilgili bölümü oldu. Van bu araştırmada da yine üzdü.

Kentte bir taraftan bu yıl ikincisi düzenlenen Kitap Fuarı ve fuara olan ilgi konuşulurken bir taraftan da eğitimdeki sıkıntılar konuşuluyor. Daha önce Türkiye’de kitabevi sayısının ve kitap okumanın en az olduğu iller arasında yer alan Van ile ilgili son TÜİK rakamları da üzdü. 2015 yılı eğitim istatistiklerini açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu, en okur yazar il sıralamasında Antalya’nın zirvede yer aldığı araştırmada Van’ın son 5 il arasında yer aldığını açıkladı. Halihazırda eğitimde ciddi sıkıntılar yaşayan Van, Şırnak, Muş, Ağrı ve Şanlıurfa ile birlikte okumaz-yazmaz iller arasında yer aldı!

YİNE SONLARDAYIZ...
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2015 yılı eğitim istatistiklerini açıkladı. Türkiye’de 6 yaş ve üzeri okuma yazma bilmeyenlerin oranı yüzde 3,78 olurken, 'en okur yazar il' sıralamasında birinci Antalya oldu. 2'nci sırada İzmir, 3'üncü sırada ise Tekirdağ yer aldı. 'En okumaz yazmaz' üç il ise sırasıyla Muş (79. il), Mardin (80.il) ve Şanlıurfa (81.il) oldu. Türkiye İstatistik Kurumu İzmir Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre, Türkiye genelinde 6 yaş ve üzeri erkek nüfusta okuma yazma bilmeyen oranı yüzde 1,29, kadın nüfusta okuma yazma bilmeyen oranı yüzde 6,28 oldu. İzmir’de bu nüfus içinde okuma yazma bilmeyen erkek oranı yüzde 1’in altında kalırken (yüzde 0,71), kadınlarda oran yüzde 2,91 olarak belirlendi.

EN ÇOK YÜKSEK TAHSİLLİ ANKARA'DA
Türkiye’de 15 yaş ve üzeri nüfusta ilkokul mezunu oranı yüzde 25,43, ilköğretim mezunu oranı yüzde 15,86, ortaokul veya dengi yüzde 10,72, lise veya dengi okul mezunu oranı yüzde 22,11, yüksekokul veya fakülte mezunu oranı yüzde 14,20, Yüksek lisans mezunu oranı 1,09, doktora mezunu oranı ise yüzde 0,29 oldu. Ankara, yüzde 21,51’lik oran ile yüksekokul veya fakülte mezunu en fazla olan il olurken, başkentin ardından İstanbul (yüzde 17,41), Eskişehir (yüzde 17,20), İzmir (yüzde 17,15) ve Tunceli (yüzde 16,66) geldi. Son 5’te ise Şırnak, Van, Muş, Ağrı ve Şanlıurfa sıralandı.

İZMİR'DE EN OKUR YAZAR İLÇE ÇEŞME
İzmir'de, 6 yaş ve üzeri nüfusta okuma yazma bilmeyenlerin oranı yüzde 1,81 olurken, ilçeler sıralamasında yüzde 0,66 okuma yazma bilmeyen oranıyla Çeşme 'en okur yazar ilçe' oldu. Çeşme’yi Karşıyaka, Karaburun, Urla ve Güzelbahçe izledi. Yüzde 3,78 olan Türkiye ortalamasının üzerine yüzde 3,97 ile çıkan Kiraz, İzmir’in 'en okumaz yazmaz ilçesi' oldu. Kiraz'ı sırasıyla Bayındır, Selçuk, Torbalı ve Kınık takip etti.

EN EĞİTİMLİ NÜFUS KARŞIYAKA'DA
TÜİK verilere göre, İzmir’de en eğitimli nüfus Karşıyaka’da yaşıyor. Karşıyaka’da yüksekokul veya fakülte mezunu oranı yüzde 32,06 oldu. Karşıyaka’nın ardından Narlıdere, Güzelbahçe, Balçova ve Gaziemir gelirken, 30'uncu sıradaki Kiraz’da yüksek okul veya fakülte mezunu oranı yüzde 4,63 oldu. Kiraz’ın üstünde ise Kınık, Beydağ, Bayındır ve Kemalpaşa yer aldı.
Kaynak:Şehrivan Gazetesi

A+A-

HABERE YORUM KAT