1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Tuğluk: Görüşmeler çözüm için sürdürülmelidir

Tuğluk: Görüşmeler çözüm için sürdürülmelidir

Tuğluk: Görüşmeler çözüm için sürdürülmelidir
A+A-

DTK Daimi meclis toplantısında konuşan DTK Eş Başkanı ve Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmesinin önemli olduğunu belirterek...

DTK, 3'üncü Ara dönem 4'üncü Daimi Meclis toplantısını kendi binasında gerçekleştirdi. Saygı duruşu ardından toplantının açılış konuşmasını yapan DTK Eş Başkanı ve Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, PKK Lideri Abdullah Öcalan ile gerçekleştirilen görüşmeleri değerlendirdi. Tuğluk, Kürt sorununun şiddet olgusundan çıkarılması gerektiğine inandıklarını belirterek, "40 yıldır karşılıklı acılar yaşanıyor. Bu acılar herkese çok şey öğretti ve olgunlaştırdı" dedi. DTK Eş Başkanı Ahmet Türk, BDP Batman Milletvekili Ayla Akat ve devlet yetkililerinden oluşan heyetin Abdullah Öcalan ile görüşmesini önemsediklerin belirten Tuğluk, "Bu görüşmelerden sonra sanki medyada Kürt sorunu barışçıl yönde çözülecekmiş gibi bir hava yaratılıyor. Bu yanılgılı bir durumdur. Bu konuda temkinli olmamız gerekiyor" diye konuştu. Tuğluk, Oslo sürecinde yaşananları hatırlatarak, "Oslo görüşmeleri olumlu geçmesine rağmen devlet görüşmeleri sona erdirdi. Oslo'nun ardından devlet siyasi ve askeri operasyonlara başladı" dedi. 

'Koşullar önünde somut adımlar atılmalı'

AKP hükümetinin Silvan olayını gerekçe göstererek Oslo görüşmelerini sona erdirdiğine dikkat çeken Tuğluk, "Görüşmelerin ardından Roboski katliamı ve toplu gerilla katliamları gerçekleştirildi. Bu nedenle artık halkın hükümetten yana ne umudu kaldı ne de güveni kaldı. Görünen o ki hükümet Sayın Abdullah Öcalan'ın rolünü anlamış ki yeniden görüşmeleri başlattı. Biz bu sürecin toplum açısından şeffaf olması gerektiğine inanıyoruz. Bunun için bir kez daha söylüyoruz;  Abdullah Öcalan'ın sağlık, özgürlük ve güvenliği ile anadil yönünde somut adımların atılması gerekiyor. Eğer halkın güvenini kazanmak istiyorlarsa bu görüşmeleri  Abdullah Öcalan'dan faydalanmak için değil gerçekten çözüm için sürdürmeliler. Barıştan söz eden hükümet, yılbaşı gecesi 10 PKK gerillasını toplu bir şekilde katletti. Soruyorum buradan Başbakan Erdoğan'a, onları katletmek size ne kazandırdı?" şeklinde konuştu. 

Toplantı, Tuğluk'un konuşmasının ardından basına kapalı bir şekilde devam etti. (diha)

A+A-

HABERE YORUM KAT