1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. TÜBİTAK PROJELERİ ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI

TÜBİTAK PROJELERİ ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI

TÜBİTAK PROJELERİ ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI
A+A-

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) \'44. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması\' ödül töreni yapıldı.


Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Cengiz Andiç Kültür Merkezi Sergi Salonu'nda yapılan törende bir konuşma yapan TÜBİTAK Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Cemil Tunç, 8 ilden toplam 75 projenin katıldığı yarışma sonunda 30 projenin ödül almaya hak kazandığını belirtti. Tunç, “Van, Siirt, Muş, Bitlis, Hakkari, Ağrı, Batman ve Şırnak’tan toplam 330 proje bize geldi. Ancak bizim hepsini kabul etme diye bir imkanımız olmadığı için buraya sadece 75 proje davet edildi. Yarışma kuralı gereği biz bu süreç içerisinde belli bazı projeleri süreç dışına bırakmamız gerekiyordu. Yapılan yarışma sonunda birinci olan 10 proje Ankara’da yapılacak olan TÜBİTAK yarışmasına gönderilecek. Ancak şunu belirtmek istiyorum ki, bütün projeler güzel ve başarılıydı. Fakat kural gereği bütün projeleri gönderemiyoruz. Ben yarışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Öğrencilerimize de yarışmada başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.


Tören, yarışmada dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi ile son buldu. Ödül töreninin ardından Sosyoloji dalında yaptığı "Kız Çocuklarının Okulu Bırakma Nedenlerinin Tespiti ve Bu Nedenler Üzerinde Ailenin ve Toplumsal Faktörlerin Rolü" projesi ile birinci olan Bitlis Güroymak Anadolu Lisesi öğrencileri Ceren Yıldız ve Engin Yakın yaptıkları kısa konuşmalarında, yaptıkları proje ile okulu bırakmak zorunda kalan kız öğrencilere yardımcı olmaya çalıştıklarını belirterek, projelerinin birinci gelmesinden dolayı mutlu olduklarını söylediler.


Ödül törenine Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektör Vekili Prof. Dr. Kenan Demirel, TÜBİTAK Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Cemil Tunç, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Gıyasettin Subay, YYÜ dekanları, bölüm başkanları, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

A+A-

HABERE YORUM KAT