1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. TSK'dan Helikopter Açıklaması

TSK'dan Helikopter Açıklaması

TSK'dan Helikopter Açıklaması
A+A-

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Çukurca’da askeri helikopterin düşürülmüş olabileceği kanaatine varıldığını açıkladı.


TSK'nın internet sitesinden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: 

"13 Mayıs 2016 tarihinde, Hakkâri ili Çukurca/Çığlı 2136 Rakımlı Tepe Üs Bölgesine bölücü terör örgütü mensubu teröristler tarafından bir saldırı gerçekleştirilmiştir. Teröristlerin etkisiz hale getirilmesi maksadıyla;

Saldırı esnasında başka bir bölgede görev yapmakta olan Hava Kuvvetlerine ait iki adet F-16 uçağı çatışma bölgesine sevk edilmiş, görülen ve bilinen hedefler ateş altına alınmış, İnsansız Hava Araçları ve takviye birlikler bölgeye gönderilmiş, başka bir görevin icrası için bölgede bulunan iki taarruz helikopteri, birliklerimize ateş desteği sağlamak maksadıyla çatışma bölgesine sevk edilmiştir.

Helikopterler görevlerini icra ederken; bir helikopterin, terörist unsurların yerden açtığı ateş sonucu muhtemelen yerden havaya atılan ve cinsi henüz belirlenemeyen, füze olabileceği değerlendirilen bir hava savunma silahı ile vurularak düşürülmüş olabileceği kanaatine varılmıştır.”
 

‘Teknik arıza” denilmişti 
Türkiye Genelkurmay Başkanlığı’ndan olayın ardından yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanılmıştı: “Teröristlere müdahale için bölgeye sevk edilen bir Kobra helikopterimiz ise Hakkâri Çukurca bölgesinde saat 05.50 sularında kaza kırıma uğramıştır. Teknik bir arızadan kaynaklandığı değerlendirilen bu elim kazada helikopterpilotu olan iki kahraman silah arkadaşımız şehit olmuştur. Kaza ile ilgili inceleme ve araştırma devam etmektedir.”
 

HPG: Biz düşürdük 
PKK’nin silahlı kanadı Halk Savunma Güçleri (HPG), helikopterin kendileri tarafından düşürüldüğünü duyurmuştu. 
 
HPG’nin açıklamasında şöyle denilmişti: 
“Yoğun çatışmaların yaşandığı bölgeden alınan ilk bilgilere göre 1 kobra tipihelikopter güçlerimiz tarafından düşürülmüş olup, çok sayıda asker öldürülmüş ve ölen askerlerin bir kısım silahı güçlerimizin eline geçmiştir.
 
Türk Genelkurmayı’nın, helikopterin kaza sonucu düşmüş olduğu yönündeki bilgiler gerçeği yansıtmamaktadır. Bu operasyon hakkındaki detaylı bilgi daha sonra kamuoyuyla paylaşılacaktır.” /Rüdaw

A+A-

HABERE YORUM KAT