1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Trabzon Sinemayla Dünya'ya Açılacak

Trabzon Sinemayla Dünya'ya Açılacak

Trabzon Sinemayla Dünyaya Açılacak
A+A-

Trabzon Sinema Derneği (SİNEZON) Uluslararası Karayemiş Film Festivaliyle, Trabzon'u Dünya'ya tanıtmayı hedefliyor. Trabzon Sinema Derneği (SİNEZON) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Eksert, derneklerin

Trabzon Sinema Derneği (SİNEZON) Uluslararası Karayemiş Film Festivaliyle, Trabzon'u Dünya'ya tanıtmayı hedefliyor.
Trabzon Sinema Derneği (SİNEZON) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Eksert, derneklerinin geçtiğimiz ay kurulduğunu belirterek, dünyanın en etkili sanatı sinema aracılığıyla bölgenin hem tanıtımına hem de kültürel gelişimine katkıda bulunmayı amaçladıklarını söyledi.
Eksert, Trabzon Sinema Derneği'nin başta toplumsal cinsiyet eşitsizliği olmak üzere her türlü ayrımcılığa karşı duyarlılık geliştirmeyi hedeflediğini belirterek, "Bu kapsamda derneğimiz kentte sanatsal etkinlikleri ve sinemaya ilişkin faaliyetleri arttırmayı amaçlamakta diğer yandan da Trabzon insanına daha fazla sinema bilinci ve algısı kazandırarak sinema sanatına yönelik ilgiyi artırmayı önüne bir hedef olarak koymaktadır. Dernek olarak ulusal ve uluslararası festivallerle şehrin prestijini yükselterek, kenti sürekli hale gelebilecek bir kültür ağı içine dâhil etmeyi hedeflemekteyiz" dedi.
"SİNEMA HAYATIN İÇİNE GİRECEK"
Uluslararası Karayemiş Film Festivali'nin en öncelikli amaçları olduğunun altını çizen Eksert, "Bu büyük organizasyon öncesi bu çalışmaya yönelik kentte güçlü bir zemin oluşturulmasının önemine değinerek çok kısa bir süre içerisinde Türkiye'nin önde gelen üniversiteleriyle işbirliği halinde çeşitli film atölyeleri düzenleyeceğiz. Kentimizde çekilen sinema filmlerine baktığımızda bölgenin sinemaya ne kadar yatkın olduğunu açıkça görebiliyoruz. Ancak tüm bu çalışmaların bir şekilde örgütlü bir yapıyla daha sistemli bir hale büründürülmesi de kaçınılmaz olarak kendini, kentin kültürel dinamiklerine dayatıyor. Bu alanda ilgi duyan gençlere birilerinin yol göstermesi bir zorunluluk haline dönüştü. SİNEZON bu anlamda da gerçekleştireceği projelerle yapılan işlere belli bir nitelik kazandırmayı hedefliyor" şeklinde konuştu.
Öte yandan, Trabzon Sinema Derneği(SİNEZON) Yönetim Kurulu Üyeleri şu isimlerden oluşuyor:
"Erdal Eksert, S. Sinem Mısırlıoğlu, Hasan Fahri Gümüştekin, Melek Mihrap Aydın, Sema Turhan, Yakup Karbuz, Levent Özenç."
(OK-EK-Y)

30.01.2013 15:18:46 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT