1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Trabzon Belediyesi, Bu Sefer Kendi Binasını Yıktı

Trabzon Belediyesi, Bu Sefer Kendi Binasını Yıktı

Trabzon Belediyesi, Bu Sefer Kendi Binasını Yıktı
A+A-

Trabzon Belediyesi eski tarihi binasına ek olarak yapılan binaların yıkımına başlandı. Meydan parkı ikinci etap düzenlemeleri kapsamında belediye eski binasına ek olarak yapılan binalar ile tarihi

Trabzon Belediyesi eski tarihi binasına ek olarak yapılan binaların yıkımına başlandı.
Meydan parkı ikinci etap düzenlemeleri kapsamında belediye eski binasına ek olarak yapılan binalar ile tarihi İskenderpaşa Camii'sine sonradan yapılan ek binalarında yıkılması ile alan bir bütün olarak yeniden düzenlenerek vatandaşların hizmetine sunulacak.
Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık ve Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Meydan Parkı ikinci etap düzenleme projesi kapsamında binaların yıkımların sürdürüldüğü alanda incelemelerde bulundu.
Başkan Gümrükçüoğlu, belediye eski tarihi binasına ek olarak yapılan binaların yıkımına başladıklarını söyledi.
Tarihi eserlerin fazla olmasının yapılacak çalışmaların büyük bir titizlikle sürdürülmesini zorunlu kıldığını belirten Gümrükçüoğlu, "İkinci etap röleve proje çalışmaları Anıtlar Kurulu'ndan geçti. Restorasyon projesi ise Anıtlar Kurulu'na sunuldu. Kurulun onayının ardından Meydan Parkı 2. etap düzenleme çalışmalarına başlayacağız. Bu proje için bizlere her zaman destek veren Valimize, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Erdoğan Bayraktar'a ve Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'a şükranlarımı sunuyorum" dedi.
Trabzon Valisi Recep Kızılcık ise Trabzon Belediyesi tarafından Meydan Parkı'nda yapılacak ikinci etap düzenleme çalışması kapsamı içerisinde kalan ve tarihi eser olan belediye eski binası ile İskenderpaşa Camii çevresinin yeniden ele alınacağını kaydederek, "4 bin yıllık geçmişi olan Trabzon'umuzun tarihi dokusunun güzel bir meydanla ortaya çıkması son derece önemliydi. Bu önemin sonucunda da meydan parkı düzenlenmesinin ikinci etabı için belediye eski binasına sonradan yapılan eklentiler yıkılıyor. Böylece hem tarihi belediye binası, İskenderpaşa Camii ve İskenderpaşa türbesi ortaya çıkacak. Bu alanda yapılacak çalışmalar ile meydan parkı bir bütünlük arz edecek. Meydan parkını yeni yüzüyle Trabzon halkının hizmetine sunan ve bundan sonra yapılacak yeni düzenleme çalışmaları için gayret sarf eden Başkan Gümrükçüoğlu'nu ve emeği geçenleri tebrik ediyorum. Valilik olarak yapılacak çalışmalara elimizden gelen desteği vermenin gayreti içerisinde olacağız" diye konuştu.
Öte yandan, Vali Kızılcık ve Başkan Gümrükçüoğlu incelemelerin ardından İskenderpaşa Camisi'nin batı tarafından bulunan Yavuz ve Kanuni dönemlerinde Trabzon'a dört kez Valilik yapmış İskenderpaşa'nın kabrini ziyaret ederek dua etti.
(OK-ÖS-Y)

18.12.2012 16:54:07 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT