1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tpao'nun Eski Kuyusundan En Kaliteli Petrol Çıktı

Tpao'nun Eski Kuyusundan En Kaliteli Petrol Çıktı

Tpaonun Eski Kuyusundan En Kaliteli Petrol Çıktı
A+A-

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Batman Bölge Müdürlüğü'nce, Diyarbakır'ın Hani ilçesi yakınlarında bulunan Güney Kayaköy-7 kuyusunda yapılan tamamlama sonucu, kuyudan artezyen petrol çıkmay

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Batman Bölge Müdürlüğü'nce, Diyarbakır'ın Hani ilçesi yakınlarında bulunan Güney Kayaköy-7 kuyusunda yapılan tamamlama sonucu, kuyudan artezyen petrol çıkmaya başladı.
TPAO yetkilileri, 1977 yılında açılan ve o tarihlerde petrol üretilmeye başlanan kuyunun daha sonra terk edildiğini belirtti. Yetkililer, "Güney Kayaköy-7 kuyusu kuruduğu için terk edilmişti. Bundan 3 ay önce aynı kuyuyu tamamlama işlemine tabi tuttuk. Ekiplerimizin çalışmaları sonucunda 41 graviteli ve artezyen petrol üretimine başladık. Eski kuyudan bugün için yaklaşık 200 varil petrol üretimi yapılıyor. Program dahilinde çalışmaları yapılan başka kuyularda da tamamlama işlemleri yapılacaktır" dedi. Kuyudaki çalışmada artezyen petrol bulunması sonucu TPAO Üretim Müdürlüğü ekipleri sahaya giderek üretimi gerçekleştirirken, 41 graviteli petrolün Türkiye'de üretilen en iyi petrol olduğu ifade edildi.
TPAO'nun Türkiye'deki en iyi petrolünün üretildiği kuyu, 15 yıl önce kuruduğu gerekçesiyle terk edilmişti.
(MŞY-YRT-AŞ-Y)

26.12.2012 11:48:23 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT