1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Tpao Petrol Ve Doğalgaz Sondaj Çalışmaları Açıkladı

Tpao Petrol Ve Doğalgaz Sondaj Çalışmaları Açıkladı

Tpao Petrol Ve Doğalgaz Sondaj Çalışmaları Açıkladı
A+A-

Enerji Bakanlığı TPAO tarafından sondaj çalışmaları konularında resmi internet sitelerinden yapılan çalışmalar yayınlandı. Türkiye Petrolleri Resmi internet sitesinde sondaj çalışmaları konusunda y

Enerji Bakanlığı TPAO tarafından sondaj çalışmaları konularında resmi internet sitelerinden yapılan çalışmalar yayınlandı.
Türkiye Petrolleri Resmi internet sitesinde sondaj çalışmaları konusunda yapılan açıklama şunlar aktarıldı: "Denizlerimizdeki sondajlardan elde edilebilecek başarılı sonuçların, hem Türkiye Petrollerini hem de ülkemizi, 2023 yılı hedeflerine taşıyacak önemde olduğunun bilinci ve heyecanı içerisindeyiz. Trakya, Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu Bölgelerimiz başta olmak üzere, diğer kara alanlarındaki arama çalışmalarımızı da yoğun olarak sürdürmekteyiz. Bütün bu girişimlerimizin çatısı altında, sondaj faaliyetlerimizi yurt içinde ve yurt dışında aralıksız olarak devam ettirme kararlılığındayız. 2011 yılında 115 kuyuda 198 bin 875 metre sondaj faaliyetinde bulunduk. Bu çalışmalar neticesinde, 54 kuyu petrollü ve 9 kuyu da gazlı kuyu olarak sonuçlanmış olup, bu kapsamda 7 petrol ve 6 doğal gaz sahası keşfi gerçekleştirilmiştir. Bunlardan G.Akçakoca-1/1RE ile Akçakoca-5 Kuyuları TPAO-Petrol Ofisi E&P-Tiway OilFoinavon ortaklığında yürütülen Batı Karadeniz Arama ve Geliştirme Projesi kapsamında açılmıştır. Karadeniz'de Exxonmobil ile ortak Kastamonu-1 ve Ortaklığımızca açılan Sürmene-1/1RE derin deniz kuyularının sondajlarını da yine yıl içerisinde tamamladık. Ayrıca, ülkemizde bir ilk olan kaya gazı (shale gas) gibi geleneksel olmayan yöntemler ile petrol ve doğal gaz üretimi yapmaya yönelik çalışmalarımız da devam etmektedir. Uluslararası petrol şirketleriyle entegrasyon sürecini benimsemiş olan bütün petrol şirketleri için rekabetçi, güvenilir, şeffaf ve dengeli piyasa koşulları oluşturma yönündeki çalışmalarımızı da sürdürmekteyiz. Bu süreçte Türkiye Petrolleri olarak, petrol ve doğal gaz arama çalışmalarımızda uluslararası petrol şirketleriyle ortaklıklar kurarak, birçok ortak arama ve üretim anlaşmasına imza attık."
(TT)

19.01.2013 12:24:36 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT