1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Tosya Belediyesi Kısırlaştır, Aşıla, Yaşat Kampanyasına Başladı

Tosya Belediyesi Kısırlaştır, Aşıla, Yaşat Kampanyasına Başladı

Tosya Belediyesi Kısırlaştır, Aşıla, Yaşat Kampanyasına Başladı
A+A-

Tosya Belediyesi sahipsiz sokak hayvanlarını rehabilite ve kısırlaştırma çalışmalarına Tosya hayvan pazarında devam ediyor. Belli periyotlar halinde, 5199 sayılı Hayvan Hakları Kanunu dahilinde uygula

Tosya Belediyesi sahipsiz sokak hayvanlarını rehabilite ve kısırlaştırma çalışmalarına Tosya hayvan pazarında devam ediyor.
Belli periyotlar halinde, 5199 sayılı Hayvan Hakları Kanunu dahilinde uygulanan kısırlaştırma çalışmalarını yürüten ekipler sokak hayvanlarının popülasyonunu kontrol altında tutmayı amaçlıyor. Özellikle insan ve çevre sağlığının korunması için çalışmalarını yürüten ekipler kısırlaştır, aşıla ve yaşat prensibine göre uygulamalarını sürdürüyor. Sokak hayvanlarını topladıktan sonra kanunun ilgili maddelerinde belirtilen hükümler gereği operasyonlarını uygulayan ekipler yine sokak hayvanlarını doğal yaşam ortamına bırakıyor.Yürütülen çalışma ile ilgili bir açıklama yapan yetkililer, "Sokak hayvanlarının popülasyonunun dengede tutulmasının başlıca amacı çevre ve insan sağlığının korunmasıdır. Çalışmalarımız kanunlar çerçevesi içerisinde yürütülüyor ve sokak hayvanlarını kısırlaştırıp, aşılayıp doğal ortamına yani yine aynı aldığımız yere bırakıyoruz. Ayrıca operasyona tabi tuttuğumuz bütün sokak hayvanlarına bir de küpe takıyor ve onlarla ilgili bilgi alabiliyoruz. İlçemizde yaşayan hayvan sahipleri de istediği zaman verdiğimiz veterinerlik hizmetlerinden yararlanabiliyor" diye konuştular.
(RY-SA)

17.01.2013 17:36:03 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT