1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tosfed: "sakarya'daki Go-kart İşletmesi Uygunluk Belgesi İçin Bize Başvurmadı" İstanbul

Tosfed: "sakarya'daki Go-kart İşletmesi Uygunluk Belgesi İçin Bize Başvurmadı" İstanbul

Tosfed: sakaryadaki Go-kart İşletmesi Uygunluk Belgesi İçin Bize Başvurmadı  İstanbul
A+A-

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED), üniversite öğrencisi Tuğba Erdoğan'ın feci şekilde hayatını kaybettiği go-kart pistinin işletmecisinin uygunluk belgesi almak için kendilerine başvurmad

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED), üniversite öğrencisi Tuğba Erdoğan'ın feci şekilde hayatını kaybettiği go-kart pistinin işletmecisinin uygunluk belgesi almak için kendilerine başvurmadığını açıkladı.
TOSFED'den yapılan yazılı açıklamada, Sakarya'daki ticari bir go-kart pistinde meydana gelen kazadan sonra yapılan haber ve yorumlarda ticari go-kart pistlerinin durumunun sorgulanması nedeniyle bir bilgilendirmenin yapılması ihtiyacının doğduğu belirtildi. Yapılan açıklamada, "Türkiye'de bulunan ticari go-kart pistlerine özgü mevcut bir yasal mevzuat, kanun veya yönetmelik bulunmamakta ve bu tesisler belediyelerce eğlence tesisi statüsünde değerlendirilmektedir. Asıl ilgi alanı otomobil sporları ve sportif yarışlar olan TOSFED, bu tür ticari işletmelerle ilgili kendisine yasalar ve yönetmeliklerce herhangi bir görev verilmemiş olmasına rağmen yol göstermek amacıyla 2007 yılından bu yana çıkarmış olduğu 'Hobi Karting Pist Yönetmeliği' ile kendisine başvuru yapan işletmelere güvenlikle ilgili olarak yön göstermektedir. Bu pistler ile ilgili mevzuat eksikliğini fark eden TOSFED, bu konuda yasalarla kendisine yüklenmiş bir denetim görevi ve sorumluluğu bulunmamasına karşın kendisine başvuran karting tesislerine yol gösterici mahiyette güvenlik ile ilgili tavsiyelerde bulunmaktadır" ifadelerine yer verildi.
TOSFED'e başvuru yapan işletmelerin söz konusu yönetmeliğe göre incelendiği, bu işletmelerin varsa eksiklerinin kendilerine bildirildiği ve fiziksel açıdan yönetmelikteki standartlara uygun olan pistlere 'uygunluk belgesi' verildiği belirtilen açıklamada, "Ülkemizdeki bazı belediyeler, ticari karting pistlerine işletme ruhsatı vermeden evvel 'TOSFED Pist Uygunluk Belgesi'ni' talep etmekte, bazı belediyeler ise bu şekilde bir belge talep etmeden doğrudan işletme ruhsatını vermektedir. Bu belge sadece ticari go-kart uygulaması yapılan pistin yönetmeliğe uygunluğuna ilişkin olup, işletmenin nasıl yapılacağı ve işletmede kullanılan go-kart araçlarının güvenliği ile ilgili herhangi bir tavsiyeyi içememektedir. Sakarya'daki elim kazanın yaşandığı go-kart işletmesi, uygunluk belgesi almak için federasyonumuza başvurmamıştır. Bu nedenle söz konusu tesise güvenlikle ilgili bir yol gösterme imkanı olamamıştır" denildi.
Açıklamada, "Öte yandan bir otomobil sporu branşı olarak karting, ticari go-karttan çok farklı olan bir disiplindir. Kendine özgü çok sıkı kuralları olan karting, güvenliği açısından uluslararası standartlarda kuralları konmuş araç gereç ve ekipmanları yapılmakta olup; federasyonumuzun kontrolü altında yetişmiş görevlilerce ve yetkili otomobil kulüpleri tarafından düzenlenmektedir. Dolayısıyla spor olarak karting, ticari go-kart ile uzak veya yakından alakası olmayan bir disiplindir. Konuyla ilgili olarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına yukarıdaki açıklamanın dikkate alınmasını temenni eder, kazada hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Tuğba Erdoğan'a Allah'tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz" ifadelerine yer verildi.
(ÇK-CC-Y)

08.02.2013 15:56:26 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT