1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "toprak Dede" Beylikdüzülü Gençlerle Buluştu

"toprak Dede" Beylikdüzülü Gençlerle Buluştu

toprak Dede Beylikdüzülü Gençlerle Buluştu
A+A-

"Toprak Dede" olarak bilinen Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Kurucu Onursal Başkanı Hayrettin Karaca, Beylikdüzü'nde gençlerle buluştu. TEMA Vakfı Kur

"Toprak Dede" olarak bilinen Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Kurucu Onursal Başkanı Hayrettin Karaca, Beylikdüzü'nde gençlerle buluştu.
TEMA Vakfı Kurucu Onursal Başkanı Hayrettin Karaca, Beylikdüzü Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen "Beylikdüzülü Gençler Çevre Söyleşilerinde Buluşuyor" etkinliği kapsamında gençlere yeşilin ve toprağın önemini anlatarak, yeşil bir gelecek için öğütler verdi. Söyleşiye Beylikdüzü Belediye Başkanı Yusuf Uzun'un yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.
"Yaşamak için yaşatacağız" diyen Hayrettin Karaca, dünyanın ihtiyacından fazlasını tükettiğini söyledi. Reklamların tüketimi büyük bir hızla arttırdığını belirten Karaca, "Kendi kendimizin katiliyiz. 2006 yılında hesap edilmiş, dünya reklama 460 milyar dolar ödüyor. Bu parayı nerden buluyorlar? Bu gittikçe büyüyor. 2011 yılında 1 trilyon 100 milyar dolar ödedik. Ama onu büyüten benim. İhtiyacım olmayanı da fazlasıyla tüketiyorum. Moda diye bir algı var. Her şey yeniden yapılıyormuş. Eski silahlar işe yaramıyormuş, yeniden yapmak zorundaymışız. Silah üreticilerini yaşatıyoruz. Kendine hayat veren ve beni de besleyen varlıkları bitirinceye kadar devam edecek. Peki çare nedir? Çare benim. İhtiyacımdan fazlasını tüketmeyeceğim. Ben olmasam vergi verilir mi? Silah yapılır mı? Yapılmaz. İşte ben kendi kendimin katiliyim" diye konuştu.

"TEMA DÜNYA KURTULUŞ HAREKETİDİR"
Karca, gençlere ulusal kültür bilincini korumaları konusunda da uyarılarda bulundu. "Kültür ve dil giderse ulus gider" diyen Karaca, "Belediyelere gidiyorum. Yabancı isimli tabelalara yer vermeyin diyorum. Dil bir ulusun en değerli varlığıdır. Fransızlar bir yasa çıkardı. Fransızca olmayan hiçbir isim kullanılmayacak dediler" şeklinde konuştu.
TEMA'ya sahip çıkılması gerektiğini ifade eden Karaca, "TEMA dünya kurtuluş hareketidir. Bugün genç bir kadromuz var. TEMA'yı tanımayan kalmadı" ifadelerini kullandı. Toprak Dede, kendisine yoğun ilgi gösteren gençlere kitap okumaları tavsiyesinde de bulundu.
Beylikdüzü Belediye Başkanı Yusuf Uzun ise, "Ben Hayrettin hocamızı çok seviyorum, takdir ediyorum. Hangi yaşta olursanız olun, yaşam Allah'ın bize verdiği bir fırsat. Nefes almaya vermeye devam ettiğimiz sürece son anınıza, nefesinize kadar mücadele etmeniz lazım. Saygıdeğer hocamız bir ışık yaktı. O ışık giderek daha da ışığını arttırıyor. Sonsuza dek devam etsin inşallah. Bir eser bıraktığımız sürece hep yaşamaya devam ederiz" dedi.
"Biz Beylikdüzü Kültür Merkezi'nde TEMA 3'üncü bölgeye bir büro tahsis ettik" diyen Başkan Uzun, Beylikdüzü'ne "Hayrettin Karaca Parkı" yapacakları müjdesini de verdi.
Söyleşinin ardından Başkan Uzun, Hayrettin Karaca'ya plaket ve çiçek takdim etti.
(HÇ-ET-CC-Y)

14.02.2013 11:05:28 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT