1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Toplum Yararına Çalışma Programı Bitlis'te Devam Edecek Vahit Olcay Bitlis

Toplum Yararına Çalışma Programı Bitlis'te Devam Edecek Vahit Olcay Bitlis

Toplum Yararına Çalışma Programı Bitliste Devam Edecek  Vahit Olcay    Bitlis
A+A-

AK Parti Bitlis milletvekilleri Vedat Demiröz ile Vahit Kiler, Toplum Yararına Çalışma Programının (TYÇP) 2013 yılında Bitlis'te devam edeceğini söylediler. Kiler ile Demiröz yaptıkları yazılı açık

AK Parti Bitlis milletvekilleri Vedat Demiröz ile Vahit Kiler, Toplum Yararına Çalışma Programının (TYÇP) 2013 yılında Bitlis'te devam edeceğini söylediler.
Kiler ile Demiröz yaptıkları yazılı açıklamada, 2012 yılı sonu itibariyle TYÇP'nin Türkiye genelinde durdurulduğunu, ancak Bitlis'te 2013 yılı için yeniden 2 bin kişinin istihdam edileceği bir kaynak gönderildiğini belirttiler. Açıklamada, "Bilindiği gibi TYÇP Türkiye'de işsizliği önleme amacıyla hazırlanmış önemli bir projedir. Birkaç yıldır ülkemize ve ilimize önemli katkılar sağladı. Bitlis'te 2 bin civarında kişi bu kapsamda çalışıyor, evine ekmek götürüyordu. Ancak 2013 yılı itibariyle kaynak yetersizliği nedeniyle Türkiye genelinde durduruldu. Bu durumda Bitlis'teki kurumlarımızı ve bu proje kapsamında çalışan hemşehrilerimizi mağdur etti. Sayın Bakanımızdan bu konuda Bitlis'e pozitif ayrımcılık yapmasını istedik. Sağ olsunlar bizi kırmayarak Bitlis için özel kaynak tahsisi yaptırdık. 2012 yılında 18 milyon TL olarak gerçekleşen ödeneği bu yıl 22 milyon TL'ye çıkarttık. İlimize hayırlı olsun. Planlama önce Milli Eğitim Müdürlüğü'nden başlayarak yapılacak ve bitiminden sonra da belediyeler ve diğer kurumların kuraları çekilecek. Toplum yararına çalışma projesi kapsamında Bitlis'te 2011 yılında 300 kişi, geçen yıl da 2 bin kişiye istihdam sağlamıştık. Bu yılda aynı projenin Bitlis'e uygulanması konusunda yoğun görüşmeler yaptık. Hamdolsun ki geçen yıl almış olduğumuz kontenjanı bu yıl da almış bulunmaktayız. Bu proje kapsamında başta milli eğitim olmak üzere, diğer kamu kuruluşları ve belediyelerimizde işsiz kardeşlerimizi istihdam etmiş olacağız. Önceki yıl 6 ay, geçen yıl 8 ay olan çalışma süresini de 9 aya çıkararak hemşehrilerimizin daha uzun süre çalışmasını sağladık. 2 bin kardeşimiz daha iş sahibi olacak evine sıcak ekmek girecektir. Başvurular geçen yıllarda olduğu İş Kurumu İl Müdürlüğü'ne yapılacaktır. Bütün hizmetleri tek tek getirdiğimiz Bitlis'te en büyük gayemiz işsizlik sorununu çözmektir. Bu doğrultuda istihdamı artıracak projeler üzerinde çalışıyoruz. İnşallah en kısa sürede de bu sorunu çözeceğiz. Bitlis'imiz herkesin görmek istediği ve yaşanabilir bir şehir olacaktır" dediler.
(VO-MSA-Y)

01.02.2013 15:28:03 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT