1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Tokat'ta Şiir Akşamları

Tokat'ta Şiir Akşamları

Tokatta Şiir Akşamları
A+A-

Tokat'ta akademisyen, doktor, memur ve emekliler şiir akşamlarında bir araya geliyor. Tokat Kültür Derneği çatısı altında Pirhan'da bir araya gelen şiir ve türkü sevenler hünerlerini sergiliyor. 7'

Tokat'ta akademisyen, doktor, memur ve emekliler şiir akşamlarında bir araya geliyor.
Tokat Kültür Derneği çatısı altında Pirhan'da bir araya gelen şiir ve türkü sevenler hünerlerini sergiliyor. 7'den 70'e aileleri ile farklı bir akşam geçirerek sohbet eden dernek üyelerinden kimileri şiirlerini okuyor, kimileri türkü seslendiriyor. Tokat Kültür Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Yıldız, haftanın bir günü Osmanlı'dan kalma tarihi mekan Pirhan'da şair ve ozanlarla bir araya geldiklerini söyledi. 1 yıldır her Cuma akşamı bir araya geldiklerini ifade eden Yıldız, şairlerin yazdıkları şiirlerin hikayelerini burada paylaştığını ifade ederek, "Çevre illerden gelen şairlerde burada şiirleri, sazları, sözleri ile bizleri mest ediyorlar. İlimizde çok sayıda şair ve yazar var ama beklentimizin altında katılım oluyor. Kültürümüz, geleneklerimiz gençliğimize her yönüyle anlatılsın, değerlendirilsin istiyoruz. Çok eski zamanlarda televizyonun olmadığı yıllarda kahvelerimizde, odalarımızda bu kültür devam ediyordu. Tarihimi mekanlarda kültürümüzü yad ederek kuşaklara aktarmayı kendimize görev addediyoruz" dedi.
Şairlerden Hasan Öğmen ise tarihi mekan için yazdığı şiirinde şu mısralara yer verdi: "Şair okur insanları coşturur/ Yeni yazmış şiirleri turfanda/ Ozanların deyişiyleri coşturur/ Tarihi kokan Tokat'taki Pirhan'da/ Ozan söyler sazı ağlar telinden/ Parmak çalar deyiş çıkar dilinden/ Geçilmiyor şair ozan selinden/ Tarih kokan Tokatta ki Pirhan'da."
(Nİ-SLH-Y)

05.01.2013 16:40:10 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT