1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Tokat'ta Kayın-istiridye Mantarı Üretimi

Tokat'ta Kayın-istiridye Mantarı Üretimi

Tokatta Kayın-istiridye Mantarı Üretimi
A+A-

Türkiye'de yağ oranının düşük olması nedeniyle diyet ürünü olarak birçok yemek çeşidinde de kullanılan kayın-istiridye mantarının Tokat'ta üretimine başlandı. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOÜ)

Türkiye'de yağ oranının düşük olması nedeniyle diyet ürünü olarak birçok yemek çeşidinde de kullanılan kayın-istiridye mantarının Tokat'ta üretimine başlandı.
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Türkekul tarafından pleurotus ostreatus (kayın-istiridye mantarı) üretimine başladı. Türkekul, insan sağlığı için pek çok yararı bulunan ve oldukça lezzetli olan bu tür mantarların son yıllarda oldukça fazla tercih edildiğini belirterek, "Kayın-istiridye mantarı hem lezzeti ile hem de insan sağlığına faydaları ile oldukça yararlı bir besindir. Son yıllarda ülkemizde ve dünyada çokça tercih edilen bir mantar türü olması ile birlikte et ve baklagillerde eşdeğer oranda protein içermektedir. Kayın-istiridye mantarında yağ oranının düşük olması nedeniyle diyet ürünü olarak birçok yemek çeşidinde de kullanılmaktadır. Bazı restoranlarda tatlısı dahi yapılmaktadır" dedi.
(Nİ-SLH-Y)

16.01.2013 16:09:14 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT