1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Tofaş'tan Çıkarılan İşçilere Sevindirici Haber

Tofaş'tan Çıkarılan İşçilere Sevindirici Haber

Tofaştan Çıkarılan İşçilere Sevindirici Haber
A+A-

Türk Metal Sendikası, Bursa'da faaliyet gösteren TOFAŞ'tan çıkarılan 800 işçiye sahip çıktı. Türk Metal Sendikası Bursa 3 No'lu Şube Başkanı Zafer Öztürk, işten çıkarılan 80 işçiyle birlikte basın aç

Türk Metal Sendikası, Bursa'da faaliyet gösteren TOFAŞ'tan çıkarılan 800 işçiye sahip çıktı.
Türk Metal Sendikası Bursa 3 No'lu Şube Başkanı Zafer Öztürk, işten çıkarılan 80 işçiyle birlikte basın açıklaması yaptı. TOFAŞ'ta talep azalmasına bağlı olarak iki vardiyaya geçildiğine dikkat çeken Öztürk, "Bugün otomotiv sektörü, büyüklük itibarıyla dünyanın 6. büyük ekonomisine denk gelmektedir. Üretim, karlılık ve istihdam açısından otomotiv sektöründeki gelişmeler ülkenin ekonomik yapıları ve milli geliriyle bire bir ilişkilidir. Dolayısıyla ekonomilerde görülen büyük ya da küçük dalgalanmalar, otomotiv sektöründeki üretim ve satışları da etkilemektedir. İşte böyle dalgalanmanın etkisiyle TOFAŞ Avrupa'ya hafif ticari araç ihracatında yüzde 20 düşüş kaydetmiştir. Bu talep azalması neticesinde 2 vardiya sistemine geçme kararı alınmış ve geçici süreli sözleşme ile çalışan üyelerimizin iş akitleri sonlandırılmıştır" dedi.
Bugüne kadar üyelerini ilgilendiren her meseleyi çözüme kavuşturmak için çalıştıklarını söyleyen Öztürk, "Türk Metal olarak her zaman üyelerimizin yanında olduk. Yaşanan bu gelişmeyi bir sendikal duruş ile ilişkilendirmenin doğru olmadığını düşünüyoruz. Sözleşmesi sonlanan arkadaşlarımızı provoke ederek kendilerine kendilerine rant sağlamaya kalkışmasınlar. Biz arkadaşlarımızın bu tuzağa düşmeyeceğine inanıyoruz. Biz çalıştığımız süre içerisinde nasıl üyelerimizin yanında olduysak sözleşmesi sonlanan arkadaşlarımızın da yanında olacağız. Sözleşmesi sonlanan arkadaşlarımızın sendikamızın yetkili olduğu iş yerlerinde iş başı yapması için çalışmalarımız devam etmektedir. Diliyoruz ve inanıyoruz ki yaşanan bu talep daralması en kısa zamanda aşılır ve sözleşmesi sonlanan arkadaşlarımıza iş başı yaptırılır. Sendikamızın önceliği budur" diye konuştu.
(BRK-MŞ-GS-E)

05.01.2013 12:41:58 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT