1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tobb'dan Kktc'ye İlahiyat Koleji

Tobb'dan Kktc'ye İlahiyat Koleji

Tobbdan Kktcye İlahiyat Koleji
A+A-

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "Kıbrıs'ta eğitim hayatı çok yükselirken, dini eğitimin eksik kalmaması gerekiyordu" dedi. TOBB İkiz Kuleler'de düzenlenen KKTC'de yapılacak Hala Sultan TOBB İlahi

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "Kıbrıs'ta eğitim hayatı çok yükselirken, dini eğitimin eksik kalmaması gerekiyordu" dedi.
TOBB İkiz Kuleler'de düzenlenen KKTC'de yapılacak Hala Sultan TOBB İlahiyat Koleji protokol imza törenine Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faik Yavuz, Kıbrıs İlim Ahlak ve Sosyal Yardımlaşma Başkanı Hikmet Kaynarca,
İmza töreninin açılış konuşmasını yapan Atalay, "Bugün hayırlı bir protokol töreni için bir araya gelmiş bulunuyoruz" dedi. Atalay, şöyle devam etti:
"Türkiye için KKTC ve Kıbrıslı kardeşlerimiz çok önemli. Bizim kabinemiz içinde isme atıflı, ülke sorumluluğu verilen tek bir bakan vardır, o da KKTC ile İlişkilerden Sorumlu Başbakan Yardımcılığı'dır, o görev de benim. Başka hiçbir ülkeyle ilgili böyle bir sorumluluk yoktur. Kıbrıs'ın önemi zaten buradan da anlaşılıyor. Kıbrıs'ın geleceği oradaki soydaşlarımızın, kardeşlerimizin gelecekte daha iyi bir hayata yaşamaları Türkiye'nin en önemli sorumluluklarından birisi ve biz elimizden gelen katkıyı veriyoruz. Bugün çevresinde büyük ekonomik sorunlar yaşanırken, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Avrupa Birliği (AB) üyesi olduğu halde büyük sıkıntılar yaşarken, KKTC'de büyük bir huzur var ve ekonomide iyi bir gidiş var, ekonomik göstergeler gayet olumlu ve Kuzey Kıbrıs gelişiyor, ekonomik hayat çok dinamik. Son yıllarda yapılan reformlarla orada özel sektörün güçlenmesi gündemde. Ayrıca turizm sektörü çok güzel gelişen bir alan ve Türkiye büyük destek veriyor. Bir de eğitimde ve yüksek öğrenimde Kuzey Kıbrıs bir marka oluyor. Türkiye'den de bazı üniversitelerimiz kampüs açtılar. Giderek yüksek öğretimde KKTC çok verimli hale geliyor."

"TOBB BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR KURULUŞ"
TOBB Yönetim Kurulu'na teşekkür eden Atalay, Kıbrıs'ta özel sektörün ve ekonominin gelişmesi yönünde TOBB'un çok önemli inisiyatifi olduğunu ifade etti. TOBB'un büyük bir sosyal sorumluluk taşıdığını vurgulayan Atalay, "TOBB yurt içinde ve dışında eğitim faaliyetine katkı vermiştir. Bunun için TOBB bizim için çok önemli bir kuruluş. Buradaki katkısı ise çok özel" diye konuştu.
"Kıbrıs'ta eğitim hayatı çok yükselirken, orada bir ayağın eksik kalmaması gerekiyor. O ayak işte dini eğitim" diyen Atalay, şunları kaydetti: "2011-2012 eğitim-öğretim yılında ilk defa Lefkoşe'deki Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde İlahiyat Fakültesi açıldı. Hemen peşinden de hükümetin kararıyla oraya öğrenci yetiştirmek üzere İlahiyat Koleji öğretime başladı. Ama bunların iyi okula, yurda ve kampüse ihtiyacı var. Doğrusu Kuzey Kıbrıs hepimizin bildiği gibi dini eğitim açısından epeyce ihtiyaç olan bir yerdi. O da böylece tamamlanmış oluyor. Bu önemli yatırıma TOBB katkı veriyor. İlahiyat Koleji, yanında yurtları, spor alanları ve Diyanet İşleri Başkanlığı'mızın da bir cami projesi var, o da kampüsün içerisinde olacak. Böylece Lefkoşe'nin hemen kenarında böyle bir kampüs doğuyor, işte ona TOBB da katkı veriyor. Bu eğitim kurumu hayırlı olsun, buradan hayırlı nesiller yetişsin, Türkiye ile ilişkilerde önemli rol oynayacak, geleceğine hizmet veren güzeller nesiller yetişsin."
KKTC'de uygulanan haksız ekonomik ambargolarına kaldırılması için Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Kuzey Kıbrıs Türk Ticaret Odası ve Kıbrıs Türk Sanayi Odası'yla işbirliği içinde çalıştıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, "Bu adımı atarken çok büyük bir destek gördük" dedi.
Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan ise, Hala Sultan'ın Türkiye ve İslam alemi için çok önemli ve anlamlı olduğunu dile getirerek, "Her zaman bize katkı veren anavatan Türkiye ve TOBB'un katkılarıyla belli noktalara geldik" dedi. KKTC'de geçen yıldan bu yana öğrenci sayısında 10 bine yakın artış olduğunu ifade eden Atasayan, 8 üniversitede eğitim-öğretim gören öğrencis sayısının 55 bin 550'e ulaştığını vurguladı. Atasayan, yapılacak eğitim kompleksine katkı verenlere teşekkür etti.
Konuşmaların ardından protokol imzalandı.
(SU-YHY-Y)

24.01.2013 19:21:25 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT