1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Tmsf Mevduat Sigortası İçin Yeni Yönetmelik Hazırladı

Tmsf Mevduat Sigortası İçin Yeni Yönetmelik Hazırladı

Tmsf Mevduat Sigortası İçin Yeni Yönetmelik Hazırladı
A+A-

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), sigortaya tabi mevduat ve katılım fonu limit tutarının artırılması için yeni yönetmelik hazırladı. TMSF'den yapılan yazılı açıklamada, sigortaya tabi mevduat

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), sigortaya tabi mevduat ve katılım fonu limit tutarının artırılması için yeni yönetmelik hazırladı.
TMSF'den yapılan yazılı açıklamada, sigortaya tabi mevduat ve katılım fonu limit tutarının artırılması için yeni yönetmelik hazırlandığı belirtildi. Açıklamada, "Sigortaya tabi mevduat ve katılım fonları için uygulanmakta olan "50 bin TL" tutarındaki sigorta limiti en son 5 Temmuz 2004 tarihinde belirlenmiş olup, söz konusu limitte bu güne kadar herhangi bir değişiklik gerçekleştirilmemiştir. Son 9 yıllık birikimli enflasyon oranı ile kişi başına tasarruf mevduatı tutarı ve sigortalı mevduatın toplam mevduat içindeki payı gibi ekonomik ve finansal kriterler dikkate alınarak yapılan değerlendirmeler neticesinde Türkiye'de yaklaşık 9 yıldır uygulanmakta olan "50 bin TL"lik sigorta limit tutarının güncellenmesinin sistemin etkinliği bakımından faydalı olacağı sonucuna ulaşılmıştır. Mevduat sigortası limit tutarının güncellenmesi amacıyla, "50 bin TL" olan sigorta limitinin "100 bin TL"ye yükseltilmesi kararlaştırılmış ve gerekli Yönetmelik değişikliğine ilişkin taslak, Başbakanlığa gönderilmek üzere hazırlanmıştır" denildi.
(ET-CC-E)

08.02.2013 18:03:35 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT