1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Tmo Arpa Piyasalarının Düzenlenmesi Amacıyla Ucuz Arpa Satacak

Tmo Arpa Piyasalarının Düzenlenmesi Amacıyla Ucuz Arpa Satacak

Tmo Arpa Piyasalarının Düzenlenmesi Amacıyla Ucuz Arpa Satacak
A+A-

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 18 Aralık tarihinde 100 bin ton arpanın 620 TL/ton fiyatla besici ve yetiştiriciler, kanatlı hayvan besiciliği ve yetiştiriciliği yapanlar, yemini kendisi imal eden işle

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 18 Aralık tarihinde 100 bin ton arpanın 620 TL/ton fiyatla besici ve yetiştiriciler, kanatlı hayvan besiciliği ve yetiştiriciliği yapanlar, yemini kendisi imal eden işletmeler ile yem fabrikalarına yönelik olarak talep toplamak suretiyle 2 ay vadeli ve farksız satışa açılacağını bildirdi.
TMO tarafından yapılan yazılı açıklamada, arpa piyasalarının istikrarına yönelik olarak besici ve yetiştiriciler, kanatlı hayvan besiciliği ve yetiştiriciliği yapanlar, yemini kendisi imal eden işletmeler ile yem fabrikalarının ihtiyacını karşılamak amacıyla 30 Temmuz 2012'den itibaren muhtelif tarihlerde 427 bin ton arpanın satışa açıldığı ve 189 bin ton satışın gerçekleştiği bildirildi. Son günlerde, arpa piyasalarında spekülatif fiyat hareketlerine yönelik girişimlerin olduğunun gözlendiği belirtilen açıklamada, "Ülkemizin 2012 yılı arpa üretimi 7,1 milyon ton, devir stoku ise 900 bin tondur. Tüketim ise yıllara göre 7-8 milyon ton arasında değişmektedir. Devir stokuyla birlikte ülkemizin arpa üretimi, ihtiyacı karşılayacak seviyededir" denildi.
TMO'nun arpa kullanan kesimlerin ihtiyacını karşılamak ve piyasa istikrarını bozmaya yönelik hareketlere meydan vermemek için mevcut stoklarını satmaya devam edeceği bildirildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Bu kapsamda satışa sunulan stoklara ilave olarak 18 Aralık tarihinde 100 bin ton arpa, 620 TL/ton fiyatla besici ve yetiştiriciler, kanatlı hayvan besiciliği ve yetiştiriciliği yapanlar, yemini kendisi imal eden işletmeler ile yem fabrikalarına yönelik olarak talep toplamak suretiyle 2 ay vadeli ve farksız satışa açılacaktır. Bu nedenle kullanıcıların ve elinde spekülatif amaçlı arpa stoku bulunduran tüm kesimlerin ileride mağdur olmamaları için konuyla ilgili bilgilendirmelerine ihtiyaç duyulmuştur. TMO, arpa fiyatlarındaki spekülatif artışları önlemeye yönelik gerekli tedbirleri almaya devam edecektir. Kuruluşumuzca iç ve dış piyasalar yakından izlenmekte olup önümüzdeki günlerde uygulamaya konulacak ilave tedbirler de halkımızla paylaşılacaktır."
(EY-CC-E)

17.12.2012 16:06:00 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT