1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Tiyatro Sanatçısı Yağız'dan Din Görevlilerine Fonetik, Diksiyon Ve Şan Dersi

Tiyatro Sanatçısı Yağız'dan Din Görevlilerine Fonetik, Diksiyon Ve Şan Dersi

Tiyatro Sanatçısı Yağızdan Din Görevlilerine Fonetik, Diksiyon Ve Şan Dersi
A+A-

Tiyatro sanatçısı Celil Yağız tarafından din görevlilerine fonetik, diksiyon ve şan dersi veriliyor. Düzceli tiyatro sanatçısı Celil Yağız, camilerde görevli din adamlarına fonetik, diksiyon ve şan

Tiyatro sanatçısı Celil Yağız tarafından din görevlilerine fonetik, diksiyon ve şan dersi veriliyor.
Düzceli tiyatro sanatçısı Celil Yağız, camilerde görevli din adamlarına fonetik, diksiyon ve şan dersi vermeye başladı. Oldukça ilgi gören kurslara çok sayıda din görevlisi katılıyor. Kurs ile ilgili bilgiler veren Yağız, "Ben tiyatro sanatçısıyım, aynı zamanda fonetik ve diksiyon hocasıyım. Düzce'de ilk kez böyle bir ders uygulamasına geçtik. Fonetik, diksiyon ve şan tekniğiyle birlikte değerli hocalarımızın isteği karşılığında heyecanla bu olaya başladık. Buradaki amaç yüzyıllardır devam eden ve bu güne ulaşan en güzel çağrıyı, ezanı, Kuranı ve de mevlidi en güzel bir şekilde icra etme meselesidir" dedi.
Darıcı Cami İmamı Necdet Yılmaz'da "Biz hitabet dersini imam hatipte gördük ama bu derslerden önce nefesimiz saniyelerle kısıtlıydı. Diyaframatik sesle beraber sesimizin birkaç saniye daha uzadığını, idareli ses kullanmayla beraber daha uzun süre okuyabildiğimizi gördük. Yani ezan okurken 20 saniye bir ses aralığımız varsa bu 35-40 saniyelere çıktı. Sesi güzel kullanma, idareli kullanma ve diyaframatik sesle birlikte okurken bizlere de bir rahatlama geldi. Ezan'ı ve Kur'an-ı Kerim'i güzel okuyan arkadaşlarla beraber, hocamızın da fedakarlığıyla bu işi götürüyoruz. Bununla birlikte boğazımızın ağrımadığını gördük ve bu da bizde bir takım rahatlamalara sebep oluyor" diye konuştu.
(AY)

31.01.2013 15:14:13 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT