1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Timur'dan Erdoğan'a tepki

Timur'dan Erdoğan'a tepki

Timur'dan Erdoğan'a tepki
A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın kaymakamlara ‘mevzuatı takmayın, gerekirse belediyenin araç gerekçelerine el koyun’ sözlerine Van Barosundan tepki geldi.

Van Baro Başkanı Murat Timur, böyle bir şeyin hukuk devletinde yerinin olmadığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaymakamlarla toplantısı ve sarf ettiği sözler gündemdeki yerini koruyor. Peki, Erdoğan’ın ‘gereğini yapın’ talimatının herhangi bir hukuki dayanağı var mı? Erdoğan’ın ‘mevzuatı takmayın, gerekirse belediyelerin araçlarına el koyun’ sözlerini Van Barosu Başkanı Murat Timur yorumladı. 

Van TV’ye konuşan Timur, kaymakamların böyle bir yetkisinin olmadığını, ayrıca böyle bir uygulamanın hukuk devletinde yeri olmadığını söyledi. 

“Belediye araçlarına el koymak, halkın iradesine el koymaktır” 

Timur, "İktidarın yereldeki temsilcisi olan atanmış Vali veya kaymakamın, belediye araçlarına veya halkın iradesini temsil eden kamu kurumu araçlarına el koymaması halkın iradesine el koymasıdır" dedi. 

“Cumhurbaşkanın açıklaması hukuk devletinde yeri olmayan bir açıklama” 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye araçlarına el koyması yönündeki açıklamasını değerlendiren Murat Timur,  'hukuk devletinde yeri olmayan bir açıklama, Türkiye devletinde yargı siyasi iktidarın beklentilerine göre karar verince bu konunun hukuki olup olmadığı konuşamıyorsunuz.' dedi.

Haber: Fazıl Elçi-Lütfi Pala Van TV

A+A-

HABERE YORUM KAT