1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Thk Üniversitesi Rektörü Ban'dan Odtü'de Yaşananlara İlişkin Açıklama

Thk Üniversitesi Rektörü Ban'dan Odtü'de Yaşananlara İlişkin Açıklama

Thk Üniversitesi Rektörü Bandan Odtüde Yaşananlara İlişkin Açıklama
A+A-

Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban, "ODTÜ'deki çirkin olayları çıkartanlar, maalesef kendilerini izleyen diğer öğrenciler için birer 'utanç timsali' olarak belleklere yerleşmişl

Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban, "ODTÜ'deki çirkin olayları çıkartanlar, maalesef kendilerini izleyen diğer öğrenciler için birer 'utanç timsali' olarak belleklere yerleşmişlerdir" dedi.
Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban, 'ODTÜ'de yaşanan olaylara ilişkin' yazılı bir açıklama yaptı. Ban, Türk mühendis ve bilim adamlarınca üretilen Türkiye'nin ilk yerli keşif uydusu Göktürk-2'nin başarıyla yörüngeye oturtulmasının, ülkesini ve devletini seven her vatandaşı mutlu ettiğini belirtti. Ban, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımlarıyla gerçekleştirilen Göktürk-2 Uydusu'nu uzaya gönderme merasimi esnasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) yerleşkesinde meydana gelen müessif olayların, her vatansever gibi kendisini de ziyadesiyle üzdüğünü kaydetti. O gün orada sergilenenlerin tam anlamıyla ideolojik bağnazlık, millet, devlet ve bilim karşıtlığı ve Atatürk'ün koyduğu vizyona yapılmış bir düşmanlık olduğunu belirten Ban, "ODTÜ yerleşkesindeki çirkin olayları 'öğrenci' hüviyetini taşıyanların çıkartmış olması da büyük talihsizliktir. 'Üniversite öğrencisi', milyonlarca kardeşine emsal olma sorumluluğunu taşımak durumunda olan kişidir. ODTÜ'deki çirkin olayları çıkartanlar, maalesef kendilerini izleyen diğer öğrenciler için birer 'utanç timsali' olarak belleklere yerleşmişlerdir" dedi.
"Bir bilim adamı, bir akademisyen, çok sayıda öğrenci yetiştirmiş ve yetiştirmekte olan bir hoca olarak dahası, öğrenmenin yaşının ve mevkinin olmayacağını bilen bir 'öğrenci' olarak, ODTÜ yerleşkesinde ortaya konulan çirkinlikten büyük üzüntü duyduğumu ifade etmek isterim" diyen Ban, açıklamasında şunları kaydetti:
"Göktürk 2 Uydusu'nu beğenmeyenlerin yapmaları gereken daha iyisini ortaya koymak için çaba göstermektir. Göktürk 2'yi beğenmeyenlerin tavrı, terör estirmek değil, Göktürk 3'ü yapmak için kolları sıvamak olmalıdır. ODTÜ yerleşkesindeki olayları çıkartanların yaptıkları ise şüphesiz tam manasıyla yobazlıktır. Türk Hava Kurumu Üniversitesi olarak, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, milletimizin ve devletimiz emrinde, bilimin ve çağdaş uygarlığın yolunda hiç durmadan yürüyeceğimizi, Türk bilim adamlarının beyin gücünün eseri olan başarıları çekemeyen devlet, millet ve bilim düşmanlarının karşısında olacağımızı kamuoyuna saygılarımla duyururum."
(EY-ÖZ-Y)

25.12.2012 15:48:57 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT