1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tesk Genel Başkanı Bendevi Palandöken:

Tesk Genel Başkanı Bendevi Palandöken:

Tesk Genel Başkanı Bendevi Palandöken:
A+A-

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf ve sanatkarların emeklilik süresinin uzun olduğunu belirterek, "Bu süre 9 bin günden 7 bin 200 güne düşürülm

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf ve sanatkarların emeklilik süresinin uzun olduğunu belirterek, "Bu süre 9 bin günden 7 bin 200 güne düşürülmesi gerekir. Esnaf ve sanatkarlar olarak Sosyal Güvenlik Kurumu'nda norm birliği istiyoruz" dedi.
Sosyal Güvenlik Kurumu'nun norm birliği sağlamak amacıyla tek bir şemsiye altında toplandığını ama esnaf ve sanatkarların mağduriyetinin hala devam ettiğini kaydeden Palandöken, "İlk önce esnaf ve sanatkar eğer satış yapar da para kazanırsa primini kendisi ödüyor. Emekli olması için de 9 bin gün prim ödemesi gerekiyor. Norm birliği olacaksa prim sayısının 7 bin 200 güne indirilmesi gerekli. Aynı dengesizlik emekli maaşlarında da yaşanmaktadır. Uzun süre prim ödenmesine rağmen karşılığında en düşük emekli maaşını esnafımız almaktadır" dedi.
Esnaf ve sanatkarlar olarak sağlık hizmeti alma konusunda kendilerine eşit davranılmadığını vurgulayan Palandöken, "Diğer sigortalılarda olduğu gibi prim borcu olsa da sağlık hizmetinin verilmesi gerekli. Eğer 60 günden fazla prim borcu olduysa sağlık hizmetinden yararlanamıyor. Ama alamadığı hizmetin karşılığını ise faiziyle ödüyor. Prim borcunun tahsil edilmesi, sosyal güvenlik kurumlarının görevi olduğuna göre, sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı, prim borcu ile ilişkilendirilmemelidir" diye belirtti.
Palandöken, kadın esnaf ve sanatkârların da işçi kadın sigortalılarda olduğu gibi doğum borçlanması yapabilmelerine imkân sağlanması gerektiğini ifade ederek, "Kadın esnafımız unutulmasın. İşçi kadınlarımıza verilen doğum borçlanması hakkının kadın esnafımıza da verilmelidir. Şu an gündem olan çocuk başına verilmesi planlanan teşviklerden de tüm kesimler eşit olarak yararlanmalı ve esnafişçi ve memur ayrımı yapılmamalıdır" dedi.
(BK-ÖZ-Y)

04.02.2013 12:24:34 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT