1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. TESK çalıştayında Van’ın sorunlarını anlattı

TESK çalıştayında Van’ın sorunlarını anlattı

TESK çalıştayında Van’ın sorunlarını anlattı
A+A-

Van Bakkallar ve Manavlar Odası Başkanı İsa Berge, Kıbrıs’ta düzenlenen 2’inci Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) çalıştayına katıldı.

Türkiye’deki 2 milyon esnafın sesi olan bakkal ve bayi odaları başkanları; ekonomiye ağır faturası olan kaçakçılık sorununu Kıbrıs’taki çalıştayda masaya yatırdı. Çalıştayın sonuç bildirgesinde, Türkiye’deki kaçakçılığın boyutunun yıllık ortalama 51 milyar liraya ulaştığına dikkat çekilerek, esnafın mücadelede daha aktif rol oynaması gerektiği belirtildi. Erciş Esnaf ve Sanatlarlar Odası Başkanı Cabir Görmüş ile birlikte katıldıkları çalıştay hakkında bir açıklamada bulunan Van Bakkallar ve Manavlar Odası Başkanı İsa Berge, il esnafının sorunlarını çalıştayda dile getirdiklerini söyledi.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ile bire bir yaptıkları görüşmede de il esnafının sorunlarını dile getirdiklerini anlatan Başkan Berge, “Genel Başkanımız Palandöken’e ilimizde meydana gelen deprem ve son süreçte yaşanılan olayların, esnafımızı derinden etkilediğini anlattık. Bölge için önemli bir konuma sahip olan Van’ın; sosyal, ekonomik ve kültürel yapı itibariyle yeniliklere açık bir kent olduğunu, yapılacak bir destekle çok çabuk kendisini yenileyebileceğini, bu nedenle Van esnafının büyümesinin, kentimizin, bölgemizin ve dolayısıyla ülkemizin ekonomisine olumlu katkılar sunacağını söyledik. BAĞ-KUR ve SSK primlerinin bölge koşullarına uygun bir indirime gidilmesi gerektiğini ifade ederek, bu konuda kendisinden özel bir destek istedik. Sayın Genel Başkanımız Palandöken de bizlere; Vanı’ın kendisinde özel bir yeri olduğunu, ileriki süreçte Van ile ilgili bir çalışma yapacaklarını ve bu çalışmalar çerçevesinde Van esnafına gerekli desteklerde bulunacaklarını söyledi. Van esnafı olarak Genel Başkan Sayın Bendevi Palandöken’e şimdiye kadar Van’a yaptıkları ve bundan sonra yapacakları hizmetlerden dolayı teşekkür ettiklerini belirten Başkan Berge, yapılacak çalışmalarla Van’ın hak ettiği noktaya geleceğini söyledi. İHA

A+A-

HABERE YORUM KAT