1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Termik Santrali Teneke Çalarak Protesto Ettiler

Termik Santrali Teneke Çalarak Protesto Ettiler

Termik Santrali Teneke Çalarak Protesto Ettiler
A+A-

Çanakkale'nin Lapseki ilçesine bağlı Şevketiye-Adatepe köyüne termik santral yapma girişimi, köylü kadınlar tarafından teneke çalınarak protesto edildi. Lapseki Muhtarlar Derneği yetkilileri, "Lapsek

Çanakkale'nin Lapseki ilçesine bağlı Şevketiye-Adatepe köyüne termik santral yapma girişimi, köylü kadınlar tarafından teneke çalınarak protesto edildi.
Lapseki Muhtarlar Derneği yetkilileri, "Lapseki, 40 köy ve 2 beldesi, doğası ve denizi ile eşi benzeri olmayan bir ilçedir. İlçemiz merkez ve köylerinin toplam nüfusu 26 bin civarındadır. İlçemiz merkez ve köylerimizin yüzde 90'ı geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlıyor. 45 bin dekar alanda meyvecilik, 3 bin dekarda sebze, 80 bin dekarda tarla bitkileri yetiştiriliyor. 15 bin adet büyükbaş hayvan, 50 bin adet küçükbaş hayvan var. İlçemizde tarım ve hayvancılığın daha iyi yapılabilmesi için devletimiz tarafından Umurbey Barajı'nın sol şeridi sulamaya yeni açıldı. Yeni yapılan Bayramdere Barajı, Lapseki ve Çardak beldesinde içme suyu ve tarımsal sulamada kullanılacak. İnsan sağlığını, tarım ve hayvancılığı çok kötü şekilde etkileyecek olan termik santralin yapılmasını istemiyor; köy halkı, sivil toplum kuruluşları ve yerel yöneticiler olarak, 'Termik santrale hayır' diyoruz. Termik santralin kurulmasıyla egzoz ve bacalardan karbondioksit salınımı sonucu hava kirliliği oluşacak. İlçemiz merkez ve köylerinde halk sağlığı olumsuz etkilenecek, kanser vakaları artacak, solunum enfeksiyonları, astım, bronşit ve kalp hastalıklar gibi rahatsızlıklar artacak" şeklinde konuştu.
(MU-GD-MŞ-GS-Y)

12.02.2013 14:07:06 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT