1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Temiz Çevre Temiz Toplum'Kampanyası

'Temiz Çevre Temiz Toplum'Kampanyası

'Temiz Çevre Temiz Toplum'Kampanyası
A+A-

Van’ın Tuşba Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nce “Temiz Çevre Temiz Toplum” kampanyası başlatıldı.

Tuşba Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nün öğrencilere çevre bilincini kazandırmak, temiz çevre sağlıklı insan farkındalığını oluşturmak maksadıyla Kalecik TOKİ de çevre temizliği gerçekleştirdi. Düzenlenen kampanyaya Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, Tuşba Belediyesi meclis üyeleri ile Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü, Kalecik Hüma Hatun Kız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü ve çok sayıda öğrenci ile belediye personeli katıldı.

Tuşba Belediyesi personelleri tarafından etkinliğe katılanlara eldiven, şapka ve çöp poşeti dağıtılmasıyla Kalecik Mahallesi’ndeki TOKİ çevresinde çöp toplandı. Yapılan çevre temizliğinin ardından bir açıklama yapan Başkanı Özgökçe, çevreye atılan kimyasal ve atık maddelerin doğada parçalanma sürelerine ve bu yok oluş sırasında gerek toprağa gerekse de suya verdiği zararlara değindi. Başta Van Gölü olmak üzere Tuşba'nın tüm mahallelerinde doğayı koruma adına ellerinden gelen her türlü gayreti gösterdiklerini vurgulayan Başkan Özgökçe, “Tuşba Belediyesi olarak ecdadımızda aldığımız bu emaneti geleceğimiz olan gençlerimize ve onlarında gelecek nesillerine en güzel şekilde teslim edebilmek adına Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğümüz, Hüma Hatun Kız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileriyle birlikte TOKİ'lerde etraflı bir temizlik yaptık. Toplanan kâğıt, ambalaj atıkları, pet şişe, plastik bardak ve tabak gibi geri dönüşüme kazandırılacak çok fazla atık topladık” dedi.

“KİRLETMEZSEN KİRLENMEZ”

Çevremizi kirletmezsek sürekli temiz kalacağını belirten Başkan Özgökçe, “Bizler Tuşba Belediyesi olarak her zaman ‘Kirletmezsen kirlenmez’ diyoruz ve bu farkındalığın oluşabilmesi için bugün burada Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğümüz ile birlikte çevremizi temiz tutmak adına temizliğimizi yapıyoruz. Bu etkinliklerimizi periyodik olarak tüm mahallelerimizde öğrencilerimiz ve bölge halkımızla birlikte gerçekleştirmekteyiz. Çevremizi temiz tutmak hem bireysel hem de toplumsal vazifemizdir. Öncelikle kendi sağlığımızı korumak adına çöpleri rastgele doğaya atmamak ve atanları da uyarmak insani bir görevimizdir. Bildiğiniz üzere bazı pet şişeler bin yıl doğada kalmaktadır. Uzun yıllar doğada kaldığı gibi bunlar parçalandığı zamanda içlerinde bulunan kimyasal maddeleri de toprağa bırakır ve bazı maddeler de yıllarca doğada bozulmadan kaldığı gibi hem çevremizin kötü görünmesini sağlar hem de o alandaki tüm canlıları olumsuz etkilemektedir. Bunun önüne geçebilmek her bir canlının habitatına zarar vermeden ve genetik yapıları ile biyolojik faaliyetlerinin düzenli devam ettirebilmek elzemdir” diye konuştu.

Yeryüzünde hayatın sağlıklı devam ettirilmesi için hava, su ve toprak gibi her unsuru etkin ve adil bir biçimde kullanma bilincinin arttırılması ve geliştirilmesine dikkat çeken Başkan Özgökçe, “Her canlı için vazgeçilmez olan hava, su ve toprağı yeryüzündeki yaklaşık iki milyon canlı türü içinde maalesef en çok kirleten insanoğludur. Tüm bu canlı türlerinin nesillerinin sağlıklı devam edebilmesi için en çok çevreyi koruyacakta yine insandır. Bu ve benzeri etkinlikler ile çevrenin korunmasına, kullanım bilincimizin ve duyarlılığımızın artırmasına vesile olmasını temenni ederim. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğümüz geri dönüştürülen atık karton, kağıt, bitkisel atık yağlar, pil, plastik ve araç lastiklerini toplamak için okullarımıza ve kamu kurumlarımıza bıraktığımız geri dönüşüm kutularından belirli aralıklarla toplanmakta ve geri dönüşüme kazandırılmaktadır. Böylelikle hem halkımızın sağlığı hem de doğamızın uzun yıllar yaşanabilir olmasını ve biyolojik çeşitliliği korunmasını sağlıyoruz. Bugün burada sizlerle beraber bu temizliği yaparak hem çevremizi temiz tutacağız hem de burada bir farkındalık oluşturacağız. Bunları yaparken de hayalimiz olan hepimizin ve gelecek nesillerimizin de daha huzurlu, sağlıklı ve mutlu olabilmesi adına temiz çevre sağlıklı toplumu sağlayacağız. Bugün burada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Kalecik TOKİ’de düzenlenen program, öğrencilerin temizlik çalışmalarının ardından son buldu.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT