1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Teleferiğin Kapatılması Esnafa Ve Turizmcilere Darbe Vurdu

Teleferiğin Kapatılması Esnafa Ve Turizmcilere Darbe Vurdu

Teleferiğin Kapatılması Esnafa Ve Turizmcilere Darbe Vurdu
A+A-

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin yeni teleferik inşaatı ile alakalı Lietner firması ile yap-işlet-devret modeliyle yaptığı anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle beraber teleferik tesislerinin kapatılması tur

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin yeni teleferik inşaatı ile alakalı Lietner firması ile yap-işlet-devret modeliyle yaptığı anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle beraber teleferik tesislerinin kapatılması turizmcileri ve Uludağ'daki esnafı mağdur etti.
Lietner firması hava şartları sebebiyle montaja yaz aylarında başlayacak olmasına rağmen belediyenin teleferik tesislerini ulaşıma şimdiden kapatması kar manzarası görmek isteyen vatandaşlar ile Uludağ'a gelmeyi planlayan kayakçıları üzüyor. Ayrıca Uludağ'daki otellerin müşteri sayısının aralık ayında her geçen gün artış göstermesi ile birlikte Uludağ yolunda trafikte sıkışıklık yaşanmaya başladı.
Bilhassa İstanbul'da Uludağ'da kayak paketi pazarlayan turizmciler, vatandaşların karla kaplı ormanları havadan görmek için teleferik ile çıkmayı tercih ettiğini söyledi. Turizmciler, "Sırf kar keyfi yaşamak için Uludağ'a gelen müşterilerimiz teleferik ile çıkmak istiyor. Tesislerin erkenden kapatılması bizim rezervasyonlarımızın başka lokasyonlara kaçmasına sebep oldu. Zaten alternatif kayak merkezlerinin sayısı her geçen gün artıyor. Uludağ'a Bursa'nın sembolu olan teleferik ile çıkmak istiyenler, tesislerin kapatıldığını duyunca başka yerleri tercih ediyorlar" diye konuştu.
ESNAF DA ZOR DURUMDA
Başta Kirazlı köyünde ikamet eden minübüs esnafı olmak üzere Sarıalan'da verenler zor durumda kaldı. Orman idaresinden dükkan kiralayan işletmelerden bazıları müşteri yokluğundan dükkanlarını açmıyor. Özellikle teleferiğin çalıştığı zamanlarda günü birlik gelenlerin Sarıalanda kar keyfi yaptığını kaydeden Uludağ'daki 50 civarındaki esnaf, kış sezonunda teleferiğin kapatılması ile mekanlarına uğrayan kalmadığını söyledi.
Bölgeden 300 kişinin evine ekmek götürdüğünü ifade eden esnaf, "Kirazlı köyünde oturan minübüsçüler teleferik ile oteller arasında çalışamadığından kontak kapattı. Kayak için gelenler de direk oteller bölgesine gittiğinden Sarıalan mevkiine gelen yok. Ancak çok az sayıda karda et mangal yapmak için bu bölgeye gelen olursa dükkanlarda alış veriş olacak. Şu anda geçen yıla nazaran müşteri sayısı yüzde 80 azaldı. Teleferik tesislerinin personeli hazır. Bu tesislerin çalıştırılmamasına anlam veremiyoruz. Yeni tesislerin montajına mayıs ayından önce başlanamayacağı konuşuluyor. Bu süre zarfında Teleferik tesisleri açılırsa, esnaf evine ekmek götürür. Belediye yetkililerinin empati yaparak esnafın durumunu düşünmesini istiyoruz" dediler.
(İRF-MŞ)

12.12.2012 11:59:19 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT