1. HABERLER

  2. YEREL

  3. (Tekrar) Deftarlık Nilüfer Belediyesi'ne Tazminat Davaları Açıyor İrfan Altıkardeş Bursa

(Tekrar) Deftarlık Nilüfer Belediyesi'ne Tazminat Davaları Açıyor İrfan Altıkardeş Bursa

(Tekrar) Deftarlık Nilüfer Belediyesine Tazminat Davaları Açıyor  İrfan Altıkardeş    Bursa
A+A-

Nilüfer ilçesinde 90'lı yıllarda yapılan Ertuğrul Uygulama İmar Planı çalışmasında hazine arazileri hakkında süren davalar temyiz aşamasını da tamamlayarak belediye aleyhine neticelendi. Bursa Deft

Nilüfer ilçesinde 90'lı yıllarda yapılan Ertuğrul Uygulama İmar Planı çalışmasında hazine arazileri hakkında süren davalar temyiz aşamasını da tamamlayarak belediye aleyhine neticelendi.
Bursa Defterdarlığı, Maliye Bakanlığı uzmanlarından oluşan arabulucu heyetinin tavsiyelerine de uyulmayınca, Hazine zararlarının tazmini için belediye aleyhine tazminat davaları açmaya başladı. Defterdarlık yetkilileri, parsel bazında ayrı ayrı tazminat davası açılması için gerekli prosedürleri başlattıklarını belirterek, "Belediyenin talebi ile Maliye Bakanlığı'ndan gelen uzmanların hazırladıkları uzlaşma için yapılması gerekenlerle alakalı rapordaki talepler de yerine getirilmedi. 18 sayılı İmar Uygulaması sırasında Ertuğrul Mahallesi'nde imara açılan yerler hep vatandaşın arsaları oldu. Hazineye ait yerlerin tamamı ise yeşil alan ve sosyal donatı alanı olarak ayrıldı. Bu durum devletin büyük zarara uğramasına yol açtı. Bakanlık uzmanlarının hazırladığı öneri raporunda okul, resmi kurum alanları gibi bazı yerlerin yeniden konut, ticaret ve benzeri inşaat yapılabilecek alanlara döndürülmesi ile alakalı Hazine'nin haklarını kurtararak, taleplerde aradan uzun bir süre geçmesine rağmen belediye tarafından bir düzenleme yapılamadı. Belediyeden bu öneri raporu doğrultusunda yapılan düzenlemeler olduğuna dair bir bilgi cevabı da bize ulaşmadı. Defterdarlık olarak biz de Hazine zararlarının tazmini için her parsel bazında ayrı ayrı Nilüfer Belediyesi aleyhine tazminat davaları açıyoruz. Kanun, davaların parseller bazında olmasını istediği için ayrı ayrı davalar açılacak" dedi.
(İRF)

17.01.2013 16:05:28 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT