1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Teknolojide Kadın Hareketi Projesi

Teknolojide Kadın Hareketi Projesi

Teknolojide Kadın Hareketi Projesi
A+A-

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin 'Teknolojide kadın hareketi' projesinin kapanış toplantısına katıldı. Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği (GAİB) toplantı salonunda gerçekleştiren t

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin 'Teknolojide kadın hareketi' projesinin kapanış toplantısına katıldı.
Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği (GAİB) toplantı salonunda gerçekleştiren törende konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, bilgi ve teknoloji çağını yönetmek zorunda olduklarını belirterek, "91 yıl sonra bugün Karayılan'ın, Şahinbey'in Şehitkamil'in torunları bu salonda. Yeni bir dünya düzenindeyiz. Sınırların kalktığı küresel dünyada bilgiyi ve teknolojiyi yönetmek zorundayız. Atalarımızın 91 yıl önce verdiği mücadeleyi biz de bugün bilgi ekonomisini yöneterek ilerleyebiliriz. Artık tank ve tüfekle savaşlar bitti ve bilgi, teknoloji çağında kafalarla bu savaşlar yapılıyor. Zamanın ruhunu yakalamamız gerekiyor. Rekabetin yönetildiği ve ekonomisi büyüyen yeni bir dünya düzenindeyiz. Genç olan nüfusumuzun en önemli kısmı kadınlardır. Toplumun yarısı olan kadınları yok saymak bizleri hedeflerimize ulaştırmaz. Eğer 2023-2070 hedeflerinden bahsediyorsak bugünden itibaren çalışmamız gerekiyor. Fırsat eşitliğini yakalamamız gerekiyor. 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' dedik. Bunu söylediğimiz zaman genç, yaşlı, kadın engelli demeden fırsat eşitliği sağlamaya çalıştık. Şimdi baktığımız zaman temel eğitimde fırsat eşitliğini yakaladık. Yoksulun önünde eğitim konusunda engel olmasın dedik ve yoksul ailelere destek verdik. Sağlıkta da dönüşümü yakaladık. Doğan her çocuğumuzun sigortalı olduğu bir döneme geldik. Anne ve bebek ölümlerinin azalmasında en hızlı ilerleyen ülke haline geldik" dedi.
Bakan Fatma Şahin aile değerlerini önemsediklerini ifade ederek, "Güçlü aile zayıf kadın demek değildir. Güçlü aile kadını erkeği ve çocuğuyla huzurlu olan bir ailedir. Hem kariyer yapıp hem anne olmayı başarmak durumundayız. Başarı genetik kodlarımızda var ve bunu yapmaya çok müsaidiz" diye konuştu.
Teknolojinin imkanlarından faydalanmanın da önemine değinen Bakan Şahin, "Bu nedenle eğitim çok önemli. Sosyal medya üzerinden bilgiye ulaşmak çok önemli. Teknolojiden faydalanan çocuklarınızı korumak için bu tür eğitimler çok önemli. Şimdi büyük bir yarışma Gaziantep'te başlıyor. Bu yarışmanın birincisini Başbakanımız ile tanıştıracağız. Korkmadan büyük bir mücadele ve inançla bu projede olmanızı önemsiyoruz. Biz hükümet olarak yasalarımızı kadınlar için pozitif ayırımcılıkla yeniden düzenledik. Bunun birçok örneğini günümüzde kadınlar yaşayarak görebiliyor" şeklinde konuştu.
Türkiye'nin yer altı zenginliklerinin bulunmadığını ve bu nedenle beşeri sermaye insan unsurunun eğitiminin çok önemli olduğunu hatırlatan Bakan Şahin, "Yer altı zenginliklerimiz yok. Peki neyimiz var? İnsanımız var genç beşeri sermayemiz var. AB yaşlanıyor bizde genç nüfusumuzu çok iyi şekilde yetiştirerek dünyayı yönete bilen insanları aramızdan ortaya çıkarmalıyız" dedi.
Gaziantep Valisi Erdal Ata, kadınların istihdama katılım oranının Türkiye'de çok düşük olduğunu ifade ederek, "Kadınlarımızın tamamının çalışma hayatına katıldığını düşünürsek kişi başına gelir 10 bin dolardan 12-13 bin dolarlara çıkacağına eminim. Bu proje sayesinde kadınlarımız bilgisayar, cep telefonları ve teknoloji kullanmayı daha iyi öğrenecekler ve bu sayede belki bir kısmı çalışma hayatına katılarak kendi hayatını kurtarıp ekonomiye katkı sağlayacaklarına inanıyorum" dedi.
Vodafone İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, bu gibi projelerin kadını güçlendireceğini belirterek, "Gelecek nesillerin iyi yetişmesi için annelerin çocuklarını daha donanımlı yetiştirebilmesi için bu projeler önemli. Gelişme olan ülkelerde 300 milyon kadının cep telefonu yok. Bu rakamı uluslararası partnerlerimizle yarıya indirmek istiyoruz. Kadının girişimci olması noktasındaki her türlü fırsatı sağlamak için bu projeyi yaptık. Bu proje inanıyoruz ki kamu özel sektör ve sivil toplum kuruluşların bir raya gelerek önemli bir hedef doğrultusunda birlikte çalışmanın önemini gösterecek" diye konuştu.
Kadın Girişimciler Derneği (GAGİDER) Gülden Türktan, kadınların ekonomide daha çok yer alması için çalıştıklarını belirterek, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın destekleri ile daha iyi çalıştıklarını belirterek desteklerinden dolayı Bakan Fatma Şahin'e teşekkür etti.
Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı ise kadınların istihdama dahil edilmesi için gerekli çalışmaların hükümet tarafından yapılması gerektiğini ifade ederek, "Amacımız çalışmayan kadınları çalışmaya hatta girişimciliğe teşvik etmektir. İşte bu noktada bizler eğitimler vererek kadınları iş hayatına kazandırmayı hedefliyoruz" dedi.
Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süer, mobil teknolojinin kullanılması konusunda önemli bir sorumluluk taşıdıkları bilinciyle hareket ettiklerini belirterek, "Üzerimizde sorumluluk hissediyoruz. Bu gibi projelerle 3 milyona yakın insanın hayatına dokunduk. Mobil teknolojisine ulaşım noktasında Türkiye'de kadın ve erkekler arasında uçurum bulunuyor. Bu uçurumu ortadan kaldırmak için ortaklarımızla birlikte projeleri yürütüyoruz. 16 ilde bin 607 kadınla saha araştırması yaptık. Bu araştırmada kadınların özellikle belirli bir kısmının kısıtlı mobil teknoloji ile buluştuğunu tespit ettik. Türkiye'de 7.5 milyon kadın cep telefonu kullanmıyor. Cep telefonu kullanmayan yüzde 30'luk bölümünde ev kadınları bulunuyor. Bu araştırmanın sonuçlarına göre kadınlar mobil iletişim cihazları sayesinde şiddet ve taciz karşısında kendilerini güvende hissediyorlar. Ayrıca yapılan araştırmalar sonucunda bilgi ve mobil iletişim teknolojisini kullanmanın kadınların ekonomiye ve girişimciliğe girmesini kolaylaştırdığı ortaya çıkmıştır. Yaptığımız saha araştırmalarının ardından gerekli eğitim programlarımızı başlattık. 5 ilde, binden fazla kadına ulaşarak teknolojiyi en verimli şekilde kullanmaları konusunda bilgilendirdik. Buna ek olarak bugün start vereceğimiz yarışma ile girişimci kadınlarımıza 'can suyu sermayesi'ni vereceğiz" dedi.
Yapılan açılış konuşmalarının ardından Bakan Fatma Şahin kadınlar için başlatılan yarışmaya katılım için geri sayımı başlattı.
Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Başkanı Abdulkadir Çıkmaz ise projeyi desteklediklerini ve sanayi, ihracat gibi bütün konularda eğitime destek vermeye devam edeceklerini söyledi.
(HD-Eİ-Y)

25.12.2012 18:55:23 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT