1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Teknoloji Dahisi Zuckerberg Facebook'te Kulüp Kurdu!

Teknoloji Dahisi Zuckerberg Facebook'te Kulüp Kurdu!

Teknoloji Dahisi Zuckerberg Facebook'te Kulüp Kurdu!
A+A-

Teknoloji dahisi olan genç milyarder Mark Zuckerberg Facebook'ta kitap kulübü kurdu. 30 milyon takipçisiyle kitap okuma fikrini paylaşan Mark Zuckerberg Facebook'ta kullanıcıları tartışmaya davet etti

Sanıyoruz, dünyanın en büyük kitap kulübü, Mark Zuckerberg tarafından dün yani 3 Ocak tarihinde birkaç dakika içinde kuruldu. Facebook hesabından 2015 yılında her iki haftada bir kitap okumayı hedeflediğini, 30 milyon takipçisiyle paylaşan Zuckerberg bunun için bir de Facebook sayfası açtı.

KULLANICILARI TARTIŞMAYA DAVET ETTİ

Facebook kullanıcılarını kendisiyle birlikte okuyup, tartışmaya davet eden Zuckerberg’in okuduğu her kitabın ismini  yayınlayacağı A Year of Books (Kitapların bir yılı) sayfası kısa sürede 71 binin üzerinde kullanıcı tarafından beğenildi (ve bu sayı hızla artmaya devam ediyor).

SEÇTİĞİ KİTAP ANINDA TÜKENDİ

Zuckerberg, başlattığı online kitap kulübünün ilk okuması için de Moises Naim’in The End of Power isimli kitabını seçti. Zuckerberg’ün önerisiyle kullanıcılar soluğu Amazon’da alınca, kitap kısa süre içinde tükendi. End of Power’ın Amazon sayfasında hala geçici olarak stokta bulunmadığı notu görülebiliyor.

KİTABA ERİŞMEK İÇİN YÜZLERCE YORUM

Zuckerberg’ün kendi özetiyle seçtiği kitap, dünyanın, geleneksel olarak büyük devletler, ordular ve diğer organizasyonların elinde tuttuğu güç dengesinin, bugün bireyler lehine değişmesini konu alıyor. Zuckerberg de bireyleri güçlendirmeye gönülden inandığını söylüyor. Paylaşımın altında, takipçilerinin Portekizce’den İspanyolca’ya, Google Books’tan Amazon’a kitaba erişmek için linkler dahil ardı ardına yüzlerce yorum yapması da bu gücün bir başka kanıtı...

Yeni yıla başlarken yapılan listelerin akibeti çoğunlukla bellidir. Mark Zuckerberg’ün “Kitapların bir yılı” hevesinin “Kitaplarla birkaç ay” hatta “hafta”ya dönüşme olasılığı da bu nedenle var. Ancak bu olmazsa, kitap kulübü, halihazırda medya için gittikçe önemli bir trafik kaynağı olan Facebook’un kitaplar için de benzer bir etki yapıp yapmayacağını da gösterebilir.

A+A-

HABERE YORUM KAT