1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Tedaş'tan Kaçak Elektrik Uyarısı Mersin

Tedaş'tan Kaçak Elektrik Uyarısı Mersin

Tedaştan Kaçak Elektrik Uyarısı  Mersin
A+A-

Toroslar Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TEDAŞ) Mersin İl Müdürlüğü, kaçak elektrik kullanımının suç olmaktan çıkarıldığı yönünde yanlış bir kanı oluştuğunu belirterek, vatandaşları uyardı. TEDAŞ

Toroslar Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TEDAŞ) Mersin İl Müdürlüğü, kaçak elektrik kullanımının suç olmaktan çıkarıldığı yönünde yanlış bir kanı oluştuğunu belirterek, vatandaşları uyardı.
TEDAŞ İl Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, son zamanlarda kamuoyunda kaçak elektrik kullanımının suç olmaktan çıkarıldığı şeklinde yanlış bir kanı oluştuğu belirtildi. 6352 sayılı yasa ile 5 Temmuz 2012 tarihinden itibaren yapılan değişiklikle kaçak kullanımına yönelik bir dizi düzenleme yapıldığı anımsatılan açıklamada, buna göre, abonelik esasına göre yararlanılabilen elektrik, su ve doğalgazın, sahibinin rızası olmaksızın ve tüketim miktarının belirlenmesini engelleyecek şekilde tüketen kişi hakkında 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verileceği kaydedildi. Karşılıksız yararlanma suçunda fail ve azmettiren veya yardım edenin pişmanlık göstererek mağdurun, kamunun veya özel hukuk tüzel kişinin uğradığı zararı, soruşturma tamamlanmadan önce tamamen tazmin etmesi halinde kamu davası açılmayacağı ifade edilen açıklamada, "Zararın hüküm verilinceye kadar tazmin edilmesi halinde ise verilecek cezanın üçte birine kadar tamamen indirileceğinin ve bu fıkra hükmünden iki defadan fazla yararlanamayacağının; yasanın yürürlüğe girdiği tarih itibariyle hakkında hırsızlık suçundan kovuşturma yapılan veya kesinleşmiş olup olmadığına bakılmaksızın hakkında hüküm verilen kişinin 6 ay içerisinde (5 Ocak 2013 tarihine kadar) zararın tamamen tazmin edilmesi halinde hakkında cezaya hüküm olunmayacağı düzenlemesi getirilmiştir. Zarar tamamen tazmin edilse bile etkin pişmanlıktan yararlanma için en fazla iki hak tanındığı ve buna ilişkin adli sicil kayıtlarında dikkate alındığından her halükarda ilgili hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır" denildi.
(KYM-Y)

01.01.2013 11:20:52 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT