1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. TBMM'de Meclis Başkanı seçimleri yapıldı

TBMM'de Meclis Başkanı seçimleri yapıldı

TBMM'de Meclis Başkanı seçimleri yapıldı
A+A-

Genel Kurul'daki 3.tur oylamada salt çoğunluğa 316 oyla ulaşan AK Partili İsmail Kahraman yeni Meclis Başkanı seçildi.

TBMM'nin 27'nci başkanı salt çoğunluğun sağlandığı üçüncü turda 316 oyla AKP İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman oldu.

26’ncı Dönem milletvekilliği seçimlerinin ardından TBMM yeni başkanını seçmek için bugün toplanırken TBMM Genel Kurul Salonu’na ilk gelen isim AKP’nin Meclis Başkanı Adayı İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman oldu. Genel Kurul Salonu açılmadan yaklaşık 30 dakika önce salona giren AKP İstanbul Milletvekili ve Meclis Başkanı Adayı İsmail Kahraman, gazetecilere el sallayarak hatırlarını sordu.

Nusaybin’de katliam ve sokağa çıkma yasakları tartışması damga vurdu

TBMM Genel Kurulu, 27’nci Meclis Başkanı seçimi için TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal başkanlığında toplandı. HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Meclis oturumunda Mardin, Cizre ve Yüksekova’da uygulanan sokağa çıkma yasağıyla ilgili görüşlerini ifade ederek partisinin Mardin milletvekillerinin açlık grevinde olduğunu belirtti. Bölgedeki uygulamaların darbe uygulaması olduğunu söyleyen Baluken, Nusaybin’deki sokağa çıkma yasağını protesto etmek için açlık grevine başlayanların ve sokağa çıkma yasağı nedeniyle bazı HDP’li milletvekillerinin oylamaya katılamadığını hatırlattı.

Oylama öncesi söz alarak başta Nusaybin olmak üzere bölgede uygulanan sokağa çıkma yasağının Meclis gündemine alınmasını isteyen Baluken, grevde olan HDP’li vekillerin de seçim hakkını kullanabilmesi için Baykal’dan sürecin ötelenmesini talep etti. Aksi halde usul tartışması açacaklarını belirten Baluken’in talebini Baykal, sürecin iç tüzüğe uygun olarak başladığını söyleyerek reddetti.

Davutoğlu ve AKP sıralarından Baykal’a alkış

Baluken’in dile getirdiği konuların önemli olduğunu belirten Baykal, önümüzdeki günlerde konunun ele alınabileceğini ifade etti. Baykal’ın bu sözleri ise Başbakan Ahmet Davutoğlu başta olmak üzere AKP sıralarında oturan milletvekilleri tarafından alkışlandı. Bu sırada HDP’li milletvekilleri Meclis Genel Kurulu’nda Doğu ve Güneydoğu’da çekilen bazı fotoğrafları havaya kaldırarak gösterdi. AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal ise Baluken’in bir parlamenter olarak konuştuğunu belirterek, kamu güvenliğini sağlayan güvenlik güçlerine yönelik ‘katliam’ gibi bir ifade kullanamayacağını savundu. Yaşanan tartışmaların ardından yemin etmeyen milletvekilleri kürsüye çağrılarak yemin etmeleri istendi. Daha sonra tezkereler okundu.

Kahraman, daha ilk tur oyları kullanılırken tebrikleri kabul etti

AKP İstanbul Milletvekili ve Meclis Başkanı Adayı İsmail Kahraman, TBMM eski Başkanı İsmet Yılmaz ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile AKP sıralarının en önünde otururken, tebrikleri kabul etti. Oylamanın birinci turunun başladığı dakikalarda oy kullanan AKP’li ve diğer siyasi parti milletvekillerinden bazıları Kahraman’ı tebrik ederken, Davutoğlu ve Yılmaz ile de tokalaştı.

Kahraman, oy kullanımı başlamadan önce arka sıralarda olan koltuğuna oturacakken, partili milletvekilleri grubun en ön sırasına oturması gerektiğini hatırlatarak kendisini buraya yönlendirdi.

Kılıçdaroğlu, Davutoğlu’na yol verdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, oy kullanmak üzere kabinlere doğru yürüdüğü sırada arkasından gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu ile tokalaşarak bir süre sohbet etti. Kılıçdaroğlu ve Davutoğlu birbirlerine sıra vermek için bir süre çaba gösterdi, ancak Kılıçdaroğlu, Davutoğlu’na sırasını vererek daha önce oy kabinine gitmesi kosunda ikna etti.

Davutoğlu, Baykal ile tokalaştı

Başbakan Davutoğlu, oy kabininden çıktıktan sonra TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal ile tokalaşarak kısa süreli sohbet etti.

Kahraman, Baykal ile tokalaştı

Oyunu kullanan AKP adayı Kahraman, Baykal’ın yanına yürüyerek kendisiyle tokalaştı ve bir süre sohbet ettiler.

Meclis Başkanlığı seçiminde 4 partinin adayları yarıştı

TBMM Başkanlığı için AKP’den İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman, CHP’den Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan, MHP’den Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu ve HDP’den Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat yarıştı.

Adaylar seçildikleri illere göre pusuladaki yerini alırken 27’nci Meclis Başkanı seçimi için gizli oylama yapılıyor. İlk iki oylamada üye tam sayısının üçte ikisi, üçüncü oylamada ise üye tam sayısının salt çoğunluğu aranıyor. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oyu alan 2 aday için dördüncü oylama yapılıyor. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, Meclis başkanı seçiliyor.

İlk turdan galip çıkmadı

Meclis başkanlığı için ilk tur sonuçları belli oldu. AKP’li İsmail Kahraman 316, CHP’li Gülsün Bilgehan 127, MHP’li Yusuf Halaçoğlu 41, HDP’li Dengir Mir Mehmet Fırat 41 oy aldı. Boş ve geçersiz oy kullanılmadı. Oylamada ikinci tura geçildi.

Meclis Başkanlığı için ikinci tur sonuçları belli oldu. Oylamaya 523 üye katıldı. AK Parti’li İsmail Kahraman 318, CHP’li Gülsün Bilgehan 126, MHP’li Yusuf Halaçoğlu 39, HDP’li Dengir Mir Mehmet Fırat 40 oy aldı. İkinci turda da yeterli çoğunluk sağlanamadığı için oylamada üçüncü tura geçildi. Salt çoğunluğun sağlandığı üçüncü turda 316 oyla İsmail Kahraman yeni TBMM Başkanı seçildi. (DHA, ZETE)

A+A-

HABERE YORUM KAT

1 Yorum