1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. TBMM Mısır'daki İdamlar İçin Bildiri Yayınladı

TBMM Mısır'daki İdamlar İçin Bildiri Yayınladı

TBMM Mısır'daki İdamlar İçin Bildiri Yayınladı
A+A-

AK Parti, CHP, MHP ve BDP'nin ortak imzasını taşıyan bildiride Mısır'ın, aldığı idam kararlarından vazgeçmesi istendi.


Türkiye Büyük Millet Meclisi, Mısır'da darbe yönetimi tarafından verilen idam kararlarına ilişkin olarak Mecliste grubu bulunan partilerin katılımıyla ortak bir bildiri yayınladı. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nun 74. birleşimi saat 14.00'te yoklama yapılarak açıldı. Birleşimi TBMM Başkanvekili Meral Akşener yönetiyor.
 

İDAM KARARLARINDAN VAZGEÇİLMESİ İSTENDİ
Meclis'te grubu bulunan siyasi partiler, Mısır'da alınan darbe kararlarına karşı bildiri yayınladı. Akşener, bildiriyi Genel Kurul'da okudu. AK Parti, CHP, MHP ve BDP'nin ortak imzasını taşıyan bildiride, alınan idam kararlarından vazgeçilmesi istendi. Mısır halkının, hiçbir dış etki olmadan kendi geleceklerini belirleme gücünde olunduğu ifade edildi.
 

BİLDİRİYİ Meral Akşener OKUDU
Meral Akşener'in okuduğu bildiride şu ifadelere yer verildi: "TBMM'de grubu bulunan siyasi partiler olarak kardeş ülke Mısır'da cereyan olayları yakından ve kaygı ile izlemekteyiz. Kaygı verici gelişmeler son idam kararları ile yeni bir aşamaya ulaşmış bulunmaktadır. TBMM olarak tüm kardeş Mısır halkının yanındayız. Mısırlı kardeşlerimizin demokrasi, insan hakları, temel özgürlükler, hukukun üstünlüğü, fırsat eşitliği ve refah yönündeki talep ve beklentilerini içtenlikle destekliyoruz. Mısır halkının herhangi bir dış müdahale olmaksızın kendi geleceğini en sağlıklı biçimde belirleme, hak, yetenek ve iradesine sahip olduğunu biliyoruz ve kendilerine güveniyoruz. Siyasi gerekçelerle verilmiş olan idam cezalarının sadece Mısır halkını değil bütün insanlığın vicdanını sızlatacağı açıktır. Bunun Mısır'daki gerginlikleri daha da artırabileceği ve intikam hislerine dönüşebileceği hislerini taşıyoruz. Mısır'da barış ve demokrasiye giden yolun, özgürlük ve insan haklarının büyümesinden geçtiği inancındayız. Dolayısıyla TBMM olarak amaç ve hedefimiz sadece kardeş Mısır halkı ile dayanışma halinde olduğumuzun altını çizmektir. Mısır'ın demokratik mücadelesine, umutlarına, hayallerine, istikbaline gölge düşürecek, insanlık tarihine kara bir leke olarak kazınacak olan bu idam kararlarının uygulanmaması TBMM'de tecelli eden millet iradesinin ortak arzusudur." 

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT