1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Tbmm Genel Kurulu'nda Bütçe Görüşmeleri

Tbmm Genel Kurulu'nda Bütçe Görüşmeleri

Tbmm Genel Kurulunda Bütçe Görüşmeleri
A+A-

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, isim vermeden BDP'lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını isteyerek, "Milletvekili dokunulmazlığı mutlaka yeniden ele alınmalıdır. Bu bizim içtenlikle beklentimiz

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, isim vermeden BDP'lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını isteyerek, "Milletvekili dokunulmazlığı mutlaka yeniden ele alınmalıdır. Bu bizim içtenlikle beklentimizdir. Dokunulmazlık güvencesi Türk milletine karşı olmayı, dağda teröristlerle kucaklaşmayı korumamalı ve bunun sığınağı olmamalıdır" dedi.
Bahçeli, 2013 yılı bütçesine ilişkin TBMM Genel Kurulu'nda bir konuşma yaptı. Konuşmasında terör konusuna değinen Bahçeli, "Mücadele yerine müzakerenin rehber seçilmesi, bulunduğumuz sorunların temelini teşkil etmektedir. Anadilde eğitim ile ilgili adımlar, anadilde savunmaya dönük hazırlıklar, teröristbaşını muhatap alan yanlışlar ve Kandil ile kurulan pazarlıklar mermi, mayın ve şehit olarak dönmüştür. Yaşanan olaylar devlet ve millet bekasının risklerle dolu mecraya geldiğini göstermektir. Bize göre tehdit büyüktür. Modern devletleri yaşatan üç etken vardır ki; bunlar ülke, devlet ve millettir. Bölücü terör ilk olarak millet yapısında taviz istemekte, bu yolla yeni taleplerin önünü açmak ve çok yönlü bir Türkiye oluşturmayı amaçlamaktadır. İkinci olarak tavizi milletten değil, ülkeden koparmak topraklarımızın ve insanımızın bir kısmını dahil ederek önce özerklik, ardından federasyon, ardından da bağımsız Kürdistan kurmayı hedeflemektedir. Hükümetin en büyük handikapı bölücü terör örgütünün istekleri karşılanırsa her şeyin düzeleceğine inanması olmuştur. Barışın, kardeşliğin sözüm ona bu yolla sağlanacağı hesaplanmıştır. Böylesi bir düşüncenin çıkmaz bir sokak olduğunu göremediği gibi ikazları da dikkate almamıştır" diye konuştu.
Bahçeli, üç yıl önce başlayan milli birlik ve kardeşlik projesinin bir işe yaramadığını söyledi. Konuşmasında dokunulmazlıkların kaldırılmasına da değinen Bahçeli, üstü kapalı olarak BDP'lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını istedi. Bahçeli, "Milletvekili dokunulmazlığı mutlaka yeniden ele alınmalıdır. Bu bizim içtenlikle beklentimizdir. Dokunulmazlık güvencesi Türk milletine karşı olmayı, dağda teröristlerle kucaklaşmayı korumamalı ve bunun sığınağı olmamalıdır. Kökeni, yöresi, mezhebi, anasının dili ne olursa olsun Türk milletinin her ferdi bizim için yeri dolmaz, eşsiz, saygın ve eşit özelliktedir. Hakkari ile İzmir'in, Diyarbakır ile Balıkesir'in kaderi ayrı olmamıştır. Terör hak ile hukuk alanına sırtını dayanarak yurdumuzun bir bölümünün temsilcisi gibi hareket etmesi karşılık bulmamıştır, bulmayacaktır. Bizim için bölücü terör sorunu ile mücadele etmek için tam saha mücadele etmek, terörün mali kaynaklarının kurutulması sağlanmalı, Kandil teröristlerin başına yıkılmalıdır" dedi.
(EDA-CC-Y)

10.12.2012 17:39:06 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT