1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Tbmm Başkanı Çiçek, Umman Şura Meclis Başkanı Maveli İle Bir Araya Geldi

Tbmm Başkanı Çiçek, Umman Şura Meclis Başkanı Maveli İle Bir Araya Geldi

Tbmm Başkanı Çiçek, Umman Şura Meclis Başkanı Maveli İle Bir Araya Geldi
A+A-

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türkiye ve Umman'ın da içinde bulunduğu coğrafyanın çok huzurlu bir coğrafya olmadığını belirterek, "Bir kısım sıkıntıların, acıların yaşandığı coğrafya. Bu da ülkelerin savu

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türkiye ve Umman'ın da içinde bulunduğu coğrafyanın çok huzurlu bir coğrafya olmadığını belirterek, "Bir kısım sıkıntıların, acıların yaşandığı coğrafya. Bu da ülkelerin savunma alanında daha güçlü olmasını gerektiriyor'' dedi.
Çiçek, Umman Şura Meclisi Başkanı Şeyh Halid bin Hilal bin Nasır bin Saif el-Maveli ile TBMM'de bir araya geldi. Türkiye ile Umman'ın güçlü tarihi ve kültürel bağlara sahip iki önemli ülke olduğunu belirten Çiçek, iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlü olmasının Türkiye ve Umman'ın yanı sıra bölge ülkelerinin de yararına olacağını söyledi. İki ülke arasındaki ilişkileri her alanda geliştirmeleri gerektiğini kaydeden Çiçek, heyetin ziyaretinin bu anlamda çok önemli olduğunu belirtti. Türkiye ile Umman arasındaki ilişkilerin dostluk ve kardeşlik temeli üzerinde sürdürüldüğünü ifade eden Çiçek, "İlişkilerimizi, parlamentolar arasında da geliştirmemiz, yoğunlaştırmamız lazım. Diyalog ve dostluk ilişkilerini artırmamız gerekiyor. Parlamentomuzda dostluk grupları içinde en önemlilerinden biri Türkiye-Umman Dostluk Grubu'dur. Dostluk grubu arasındaki ilişkileri inşallah biraz daha yoğunlaştırırız'' dedi.
Türkiye'nin belirli alanlarda oldukça mesafe katettiğini belirten Çiçek, bunların başında müteahhitlik hizmetlerinin geldiğini vurguladı. Dünyada Çin'den sonra en fazla başarı elde eden müteahhitlik firmalarının Türkiye'den olduğuna dikkati çeken Çiçek, bunun ilişki içinde olacakları bir alan olarak göründüğünü söyledi. Çiçek, Türkiye'nin ihracata dayalı ekonomik büyümeyi sürdürdüğünü, küçük ve orta boy işletmelerin önemli ağırlık oluşturduğunu belirterek, şunları söyledi:
''Türkiye, bu alanda tecrübe kazandı. Bunları sizlerle paylaşabiliriz. Birlikte paylaştığımız coğrafya, maalesef çok huzurlu bir coğrafya değil. Siz de, biz de arzu etmiyoruz ama maalesef sıkıntılar var. Bir kısım sıkıntıların, acıların yaşandığı coğrafya. Bu da ülkelerin savunma alanında daha güçlü olmasını gerektiriyor. Onun için sizlerle işbirliği yapabileceğimiz alanlardan biri savunma sanayi konularıdır. Türkiye bu konuda epey tecrübe kazandı. Türkiye'ye geçen yıl içinde 32 milyon turist geldi. Turizm alanı sizlerle işbirliği yapabileceğimiz önemli bir faaliyet alanı. Türkiye'nin bu konuda elde ettiği tecrübeler var, sizlerle paylaşmaya hazırız. Bursa, bu yıl için Arap ve İslam ülkeleri açısından turizm şehri olarak değerlendirilmektedir. O yönde de sizlerin desteğini ve ilgisini bekliyoruz. Geldiğimiz noktayı önemsiyoruz ama daha büyük potansiyelimiz var.''
Türkiye'nin 13. İslam Zirvesi'ne ev sahipliği yapmak istediğini belirten Çiçek, "Sözlü desteğiniz var, bu konudaki desteğiniz bizim çok önemliydi. Türkiye, 2015-2016 BM Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliği'ne adaydır, desteğiniz önemlidir. Biz de sizi her halükarda destekleriz. EXPO 2020 için de desteğiniz bizim için önem arz ediyor. Hiçbir İslam ülkesinde bugüne kadar olimpiyatlar düzenlenmedi, Türkiye 2020'deki düzenlemeye adaydır. İslam ülkeleri bunu hak ediyor. Bu konuda desteğinizi bekliyoruz. UNESCO Dünya Miras Komitesi'ne adaylığımız var. Desteğiniz yine önem taşıyor. KKTC'ye verdiğiniz destek için de çok teşekkür ediyoruz. Muskat'ta temsilcilik açılmasına imkan verdiniz. KKTC, BM önündeki en önemli ve uzun ihtilafıdır. Barış, istikrar için çaba sarf etti ama Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin anlaşmaz tutumu nedeniyle bu ihtilaf maalesef çözülemedi. Samimi olarak çözümü istemesine, 2004'teki referandumda çözümden yana tavır koymasına rağmen bugün KKTC haksız tecride tabidir. Orası adeta dış dünyaya kapalı bir konumdadır. Sizin gibi dostlarımızın buraya parlamentolar arası ziyaretler yapması, Güney'e ziyaret yapıldığında Kuzey'e de yapılması, başka ülkeler yapıyor. Eğitim başta olmak üzere birçok alanda oralarla da bir şekilde ilişki kuran ülkeler var. Sizlerden de bu yönde destek bekliyoruz. Eğitim önemli. Bu imkanları geliştirmemiz lazım. Sizlerden destek bekliyoruz" diye konuştu.
Umman Şura Meclisi Başkanı Şeyh Halid bin Hilal bin Nasır bin Saif el-Maveli ise, Türkiye'yi ziyaret etmekten büyük memnuniyet duyduğunu belirtti. Turizm alanında Türkiye'nin sahip olduğu sayısız zenginlikler, tabiat varlıkları ve tarihi eserlerin bulunduğunu, coğrafyasının, konumunun çok güzel olduğunu belirten Maveli, ayrıca güzel insanları ve misafirperverliğiyle daha çok kişiyi çektiğini söyledi. Maveli, Türkiye'ye gelen Ummanlı turist sayısının giderek arttığını belirterek, ''Şüphesiz bu turistlerin Türkiye'ye gelişinde sizlerin tanıtım çalışmaları ve geldikten sonra sunduğunuz hizmetlerin büyük rolü var'' dedi.
Türkiye Cumhuriyeti ve Hükümeti'nin duruşunu çok iyi gördüklerini ifade eden Maveli, ''Dünyada herkes bunu görüyor. Yakından takip eden, Filistin meselesinde ne kadar büyük destek sağladığını görür. Biz, Türkiye'nin bu ve benzeri insani konulardaki duruşunu takdirle yad ediyoruz ve teşekkür ediyoruz. Gazze'ye yapılan saldırılara karşı gösterdiğiniz tavır, tutum, bütün İslam alemi, hatta özgür dünyanın takdirini kazandı; o onurlu duruş. Bunu kalpten söylüyorum. Son zamanlarda insani trajediler karşısında gösterilen siyasi tutumlardan dolayı onur, gurur duyuyoruz ve teşekkür ediyoruz'' dedi.
Maveli, müteahhitlik sektöründe Türk şirketlerini Umman'da görmekten mutluluk duyduklarını, bu şirketlerin milyar dolarlık projelere imza attığını söyledi. İslam aleminin bugün çok şiddetli şekilde fikir, vizyon birliğine ihtiyacı bulunduğunu dile getiren Maveli, ''Biz bunları gerçekleştirebilmeliyiz ki dünyada bizim dışımızdaki insanlara söyleyebilecek sözümüz, yükselen sesimiz olsun ve bu ses de hakkın sesi olsun'' dedi.
Çiçek, daha sonra konuk heyete öğle yemeği verdi.
(CC-Y)

28.01.2013 15:44:23 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT