1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Taşımalı Öğrencilerin Çilesi

Taşımalı Öğrencilerin Çilesi

Taşımalı Öğrencilerin Çilesi
A+A-

Kula ilçesine bağlı Çarıktekke ve Çarıkmahmutlu köyünde oturan 73'ü ilköğretim, 15'i lise olmak üzere toplam 88 öğrenci, taşımalı eğitim çilesi çekiyor. Öğrenciler saat 15.30 da çıktıkları okuldan ev

Kula ilçesine bağlı Çarıktekke ve Çarıkmahmutlu köyünde oturan 73'ü ilköğretim, 15'i lise olmak üzere toplam 88 öğrenci, taşımalı eğitim çilesi çekiyor.
Öğrenciler saat 15.30 da çıktıkları okuldan evlerine üç saat sonra varabiliyor. İlçe merkezine 28 kilometre mesafede olan iki köy yolunun 16 kilometresi asfalt, 12 kilometresi stabilize olması nedeniyle, 2003 yılından beri taşıma işlemini yapan İlçe Milli Eğitim'e bağlı araç, yağmurla birlikte yolun tamamen çamura dönüşmesinden dolayı köylere ancak saatler sonra ulaşabiliyor. Yolda kalan aracı zaman zaman öğrenciler araçtan inerek itiyor. Çoğu zaman sürücü, köyden traktör çağırarak öğrencileri traktör kasası ile evlerine gönderiyor.
Sorunu Kaymakamlık, Özel İdare yetkilileri başta olmak üzere tüm yetkili makamlara ilettiklerini belirten taşımacılar Eşref Özdemir ve Kazım Topak, ancak bugüne kadar sorunun çözülmediğini belirtti. Taşımalı eğitim sürücüleri, "Türkiye'nin batısında, Ege Bölgesi'nde Doğu ve Güneydoğu'da olduğu gibi ulaşım çilesi çekiyoruz. Öğrenciler ancak gece karanlığında evlerine ulaşabiliyor. Ama bunda bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Bu sorunun bir an önce çözülmesini istiyoruz" dediler.
Sorunu bildiklerini, ancak kış şartları nedeniyle bir çalışma yapılamadığını kaydeden Kula Kaymakamı Yusuf Cıbır, "Yola malzeme attırdık, o da çamura dönüşmüş. Göreve geldiğimden beri ilgileniyorum. Muhtarlar da konuyu devamlı gündeme getiriyor" şeklinde konuştu.
(HY-ERG-Y)

21.01.2013 13:32:57 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT